Prošlog tjedna, BH-Gas je usvojio izmjene Statuta, što je službeno označeno kao korak ka uspješnoj implementaciji Južne interkonekcije između BiH i Hrvatske. Na prvi pogled, sve ovo zvuči kao korak ka ozbiljnoj energetskoj reformi.
Reforme unutar BH-Gasa su rezultat zaključka kojeg je usvojio Predstavnički dom Parlamenta FBiH, a kojeg su predložile stranke s hrvatskim predznakom. Poznato je da se HDZ protivio Zakonu o južnoj interkonekciji upravo zbog tvrdenje da Bošnjaci upravljaju BH-Gasom, piše Raport.
Po zaključku parlamenta
Kako je priopćeno iz BH-Gasa, oni su s Vladom FBiH prošlog tjedna usvojili izmjene s ciljem ‘poboljšanja organizacije, upravljačkih struktura i poslovanja’. No, koliko su ove izmjene uistinu odgovor na potrebu za efikasnijim poslovanjem, a koliko su rezultat političkog dogovora?
Raport otkriva što su ključne izmjene Statuta ovog strateškog poduzeća koje će voditi proces izgradnje Južne interkonekcije, projekta kojeg su SAD označile i kao svoj nacionalni interes s obzirom na to da se njom BiH oslobađa od ovisnosti od ruskog gasa.
Kako saznaje Raport, jedna od izmjena je imenovanje još jednog izvršnog direktora, koji bi bio odgovoran za podružnicu smještenu negdje u blizini trase Južne interkonekcije.
Iako se mjesto još nije preciziralo, nije teško naslutiti da bi to mogao biti grad pod kontrolom HDZ-a.
Tim za implementaciju bit će politički dogovoren
Jedna od ključnih izmjena je formiranje tima za implementaciju, koji će biti odgovoran za realizaciju projekta, o čemu je Raport već pisao. Međutim, neslužbeno, spominje se da će tim biti, barem djelomično, politički dogovoren. U fokusu je, očigledno, uključivanje svih relevantnih aktera iz županija gdje je politička pokrivenost ključna za lakšu realizaciju projekta.
Također, formira se Sektor za održavanje plinovoda, čiji će tim brojati do 10 ljudi. Ovaj sektor bit će smješten u nekom od gradova kroz koji plinovod prolazi. Čini se da smještaj tih ljudi nije samo tehničko razmatranje, već i pitanje političke pokrivenosti, jer bi ovi gradovi mogli imati važnu ulogu u budućem nadzoru i održavanju.
Prema informacijama Raporta, još jedan korak koji dolazi uz ove promjene je formiranje novog Nadzornog odbora. Zašto? Jer trenutnom mandat ističe, a svima je poznato da promjene u rukovodstvu često donose priliku za nove kadrove. Očekuje se da će, uz postojeće kadrove, i HDZ imati svoje predstavnike u odboru.
Promjene u BH-Gasu dolaze u trenutku kada će Zakon o Južnoj interkonekciji biti pred delegatima Federalnog doma naroda 16. siječnja 2025. godine. Ovaj zakon je ključan za nastavak projekta, a njegovo usvajanje ovisit će, u velikoj mjeri, o političkoj volji i usklađivanju interesa svih uključenih stranaka. Pitanje koje se postavlja je hoće li ove izmjene Statuta odobrovoljiti HDZ da sad u Domu naroda FBiH glasa za ovaj Zakon.
Reforme u službi razvoja ili političkog balansiranja?
Reforme koje je BH-Gas usvojio na papiru izgledaju kao korak ka boljoj organizaciji i efikasnijoj implementaciji Južne interkonekcije. Međutim, ispod tih promjena leži složena politička situacija koja će nesumnjivo oblikovati cijeli proces.
I dok energetski sektor zaslužuje poboljšanja, čini se da će put do stvarne implementacije projekta biti, barem djelomično, oblikovan i političkim dogovorima.