Postoji sve veći osjećaj podijeljenosti u Republikanskoj stranci kada je riječ o stavu SAD-a u inozemstvu, posebno kada je riječ o suprotstavljanju Rusiji, budući da se senator JD Vance, R-Ohio, pridružuje Donaldu Trumpu kao njegov protukandidat u utrci za Bijela kuća.
Pozivi da se zaustavi vojna pomoć Ukrajini odražavaju temeljni raspad u stranci i zaokret prema dugotrajnom republikanskom neokonzervativnom pristupu vanjskoj politici, koji se prethodno uvelike oslanjao na intervencionističku strategiju.
Ronald Reagan je slavno zastupao pristup “mira kroz snagu”, koji se oslanja na vojnu moć za očuvanje globalne stabilnosti, politike koje su se držale obje Bushove administracije.
Ali politika koju su prakticirali čelnici Republikanske stranke od 1980-ih do ranih 2000-ih potaknula je uspon na drugačiji pristup u GOP-u, strategiju koja se uglavnom nije pridržavala od prije Drugog svjetskog rata – izolacionizam.
TRUMP ZAHTJEVA DA EUROPA ISKAŠLJA VIŠE GOTOVINE ZA UKRAJINU, KAŽE RAT S RUSIJOM NE BI SE DOGODIO ZA NJEGOVOG SATA
“Mislim da je to odbacivanje”, rekla je Victoria Coates, bivša Trumpova zamjenica savjetnika za nacionalnu sigurnost, za Fox News Digital, ukazujući na desetljećima duge ratove na Bliskom istoku. “Odbacivanje tradicionalnog neokonzervativnog stava establišmenta, koji favorizira vojnu intervenciju za promicanje demokracije.
“Samo ne mislim da je to bila pobjednička formula”, rekla je, ističući da se mnogi republikanci danas slažu s tim, uključujući Vancea.
U govoru na Quincy institutu za odgovorno državno umijeće u svibnju, Vance je jasno dao do znanja da postoje oštre podjele u GOP-u kada je riječ o vanjskoj politici.
“Stvarno se moramo riješiti umornih starih slogana”, rekao je Vance. “Način na koji se američka vanjska politika odvijala zadnjih 40 godina — razmislite o olupini i razmislite o stvarnim rezultatima.
“Ljudi su užasnuti suočavanjem s novim argumentima, vjerujem, jer su užasnuti suočavanjem s vlastitim neuspjehom u posljednjih 40 godina.”
U svom govoru, Vance je posebno ukazao na vođu manjine u Senatu Mitcha McConnella, koji je gorljivo podržavao Ukrajinu i koji je postao senator one godine kada je Vance rođen 1984.
“Gotovo svaka vanjskopolitička pozicija koju je obnašao zapravo je bila pogrešna”, tvrdi Vance.
Pritisak nekih u Republikanskoj stranci da odustanu od pomoći Ukrajini zaustavio je vojne opskrbe ratom razorene zemlje na šest mjeseci i otkrio pravu mjeru u kojoj se Kijev oslanja na SAD u borbi protiv Rusije.
TRUMP PUCA NA RUSIJU, KINA NAS PLANIRA PODIJELITI UOČI IZBORA
Dok mnogi u GOP-u pobjedu Ukrajine nad Moskvom vide kao vitalni sigurnosni interes za SAD, Vance i Trump vjeruju da bi to također trebao biti teret Europe.
Nemir među NATO saveznicima zbog prijetnje obustave pomoći Ukrajini pod Trumpovim predsjedanjem potaknuo je nagađanja da bi sigurnost Europe, pa čak i saveza, mogla biti ugrožena.
Ovotjedni su naslovi izvještavali o “zabrinutosti”, “tjeskobi” i scenariju “noćne more” za Ukrajinu jer se Vance nedvosmisleno usprotivio nastavku pomoći Kijevu i umjesto toga zalagao se za snažnije stajalište kada je riječ o suprotstavljanju Kini.
“Mislim da bismo trebali prestati podržavati ukrajinski sukob”, rekao je Vance u svibnju. “Ne mislim da je u interesu Amerike nastaviti financirati efektivno beskrajni rat u Ukrajini.
“Druga najveća kritika koju iznosim o ratu u Ukrajini i našem pristupu tome je da subvencioniramo Europljane da ne rade ništa.”
Trump je prvi predvodio pritisak da više zemalja NATO-a ispuni svoja obećanja o obrambenoj potrošnji iz 2006., a rat u Ukrajini je osigurao da sada 23 od 32 zemlje dostižu prag od 2% BDP-a.
Neke nacije ne samo da su postigle svoje ciljeve, već su počele davati doprinose znatno iznad svog prvotnog obećanja, uključujući Poljsku, koja daje 4,12%. Estonija, SAD, Latvija i Grčka daju više od 3%, a Litva doprinosi s 2,85%.
Unatoč napretku u međunarodnim obrambenim naporima, postoji temeljna podjela u GOP-u kada su u pitanju SAD i njihov odnos s NATO-om.
“Napravili su sjajan posao, i to je sjajno”, rekao je Coates, potpredsjednik Instituta Kathryn i Shelby Cullom Davis za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku pri The Heritage Foundation. “Nažalost, njihova skala nije dovoljna da stvarno pomakne iglu.
“Trebamo velika gospodarstva”, dodala je, ukazujući na Kanadu, koja još uvijek izdvaja samo 1,37% svog BDP-a za obrambenu potrošnju unatoč tome što je 10. najveća svjetska ekonomija. – To se jednostavno ne može nastaviti.
NATO ZAŠTITNE PODRŠKA UKRAJINI USRED KLJUČNIH BIDENOVIH POTREBA ZA PONOVNI IZBOR
Stručnjaci se slažu da je malo vjerojatno da bi se Trump u potpunosti povukao iz NATO saveza. Iako postoji zabrinutost da bi mogao oslabiti savez smanjenjem pomoći Ukrajini ili povlačenjem američkih trupa iz Europe.
Ali dok je Vance tvrdio da “Amerika ne može učiniti sve” i da bi se stoga trebala usredotočiti na prijetnju koju Kina predstavlja, Hal Brands, viši suradnik na American Enterprise Instituteu, konzervativnom think tanku u Washingtonu, DC, ustvrdio je da nije. tako jednostavno.
“Natjecanje SAD-a i Kine nije samo regionalno natjecanje. To je globalno natjecanje”, rekao je. “To uključuje stvari poput kontrole naprednih tehnologija, kao i stvari poput vojne ravnoteže snaga.”
Brand, koji je također uvaženi profesor Henryja A. Kissingera za globalna pitanja na Johns Hopkins School of Advanced International Studies, ustvrdio je da SAD treba održati svoje europske odnose kako bi povećale svoj utjecaj “kako bi Kini ugušili pristup naprednoj proizvodnji poluvodiča”. “
“Čak i ako mislite da je Kina najvažniji prioritet u američkoj politici, nećete biti učinkoviti u odnosima s Kinom ako nemate određeni stupanj utjecaja koji osiguravaju transatlantski odnosi”, dodao je.
Među republikancima koji se pridržavaju široke međunarodne prisutnosti SAD-a raste zabrinutost da je izolacionizam u porastu i da postoje sigurnosne prijetnje koje bi to moglo predstavljati.
“Postalo je previše lako samo pretpostaviti da će Europa biti u redu nakon odlaska SAD-a. Dok povijest zapravo pruža vrlo malo podrške za tu ideju”, rekao je Brands. “Dugo je postojala ta tendencija da se pokušava ostati podalje od problema u drugim regijama, a to smo vidjeli prije Drugog svjetskog rata.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Dugo se tvrdilo da je nevoljkost SAD-a da se uključi u europske poslove uoči Drugog svjetskog rata ohrabrila Adolfa Hitlera da ostvari svoje ambicije uglavnom bez nadzora od strane SAD-a ili njegovih britanskih i francuskih saveznika, što je u konačnici saveznike jako koštalo.
“Predsjednik Trump je rekao da SAD ne bi trebao biti upleten u Ukrajinu jer postoji ocean između SAD-a i Europe. I to jako podsjeća na američku umiješanost koju ste čuli od anti-intervencionista 1930-ih.”
Vance je odbacio etiketu “izolacionista” i rekao tijekom svog obraćanja na Quincy Institutu: “Činjenica da se protivim slanju novca koji nemamo u drugu zemlju ili da je posuđivanje novca za njegovo slanje nekako, za mene, to ne izolacionizam.
“To je samo fiskalni konzervativizam.”