Zoološki vrt u središnjoj Rusiji primio je dva legla ugrožene vrste velikih mačaka u jednom danu
Zoološki vrt u središnjoj Rusiji pozdravio je dva legla rijetkih tigrova u jednom danu ranije ovog mjeseca, objavila je ustanova. Objavljena je snimka četiri mace iz jednog od legla, koje pripada ugroženoj podvrsti sibirskog tigra.
Par velikih mačaka, zvanih Bagheera, što na ruskom označava ženku, i Shere Khan, nazvan po likovima iz Knjige o džungli Rudyarda Kiplinga, dobio je 2. srpnja tri muška i jedno žensko mače, izvijestio je zoološki vrt Barnaul u regiji Altay.
Drugo leglo s četiri mladunca, ovo je ugrožena vrsta bengalskog tigra, rođeno je istog dana od još jednog para velikih mačaka, dodaje se u priopćenju.
“Bagheera i Shere Khan dobili su tri dječaka i jednu djevojčicu. Fifa i Mayak (Bengalski tigrovi) imali su dvije djevojčice i dva dječaka. Bagi (Bagheera) ponosno pokazuje svoje bebe, dok Fifa još nije spremna,” to objašnjava.
Sibirski tigar, poznat i kao amurski tigar, porijeklom je iz hladnih šuma dalekog istoka Rusije i sjeveroistočne Kine. Mnogi ga stručnjaci smatraju najvećim tigrom na svijetu. Najnoviji podaci koje je dostavila Međunarodna unija za očuvanje prirode pokazuju da je 2022. između 260 i 480 sibirskih tigrova preživjelo na ruskom Dalekom istoku. Nekoliko stotina ih se drži u zoološkim vrtovima i parkovima prirode diljem svijeta.
U 1940-ima sibirski tigar bio je na rubu izumiranja, a vjerovalo se da ih je manje od 50 ostalo u divljini.
Ruski predsjednik Vladimir Putin bio je glasni zagovornik zaštite ugrožene podvrste tigra, stvorivši temelj za njihovo očuvanje 2013. godine.
ČITAJ VIŠE:
Nestanite ljudožderi: kreativno rješenje Nepala za rješavanje problema velikih mačaka
Bengalski tigrovi, koji se smatraju drugim najvećim tigrom na svijetu nakon sibirske podvrste, žive u vrućim i vlažnim šumama i močvarama Indije, Bangladeša, Butana i Nepala. Procjenjuje se da je u divljini ostalo oko 2000 do 2500 jedinki ove ugrožene vrste, također poznate kao indijski tigar. Još nekoliko tisuća živi u zoološkim vrtovima i privatnim rezervatima diljem svijeta.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: