Sve češće svjedočimo vremenskim promjenama koje pomiču granice onoga što smatramo uobičajenim. Dok smo navikli da su pustinje suhe, negostoljubive i gotovo bez padalina, današnja klima nas iznenađuje. U Sahari, poznatoj po sušnoj i vrućoj klimi, ovih dana bilježimo nešto ne tako uobičajeno, a to su ogromne oborine.
“Rijedak meteorološki fenomen ovih dana zahvaća Saharu gdje padaju obilne kiše, ponegdje je u samo jednom danu palo više kiše nego što valja očekivati u cijeloj godini”, izvijestio je Istramet, a o svemu su pisali i svjetski mediji.
Ova pojava nije samo znak promjene vremena već i podsjetnik koliko su klimatske promjene postale stvar svakodnevice, donoseći sve neobičnije i ekstremnije vremenske uvjete. Posljednjih danima, neobična meteorološka pojava zahvatila je Saharu, gdje su zabilježene obilne kiše.
U nekim područjima palo je više kiše u jednom danu nego što inače padne tijekom cijele godine. Primjerice, u In-Salahu, gradu smještenom u središnjem dijelu Alžira, jučer je palo 16,8 mm kiše, što je znatno više od godišnjeg prosjeka od samo 14 mm, dok rujanski prosjek iznosi tek 1,4 mm.
Heavy rain is moving across… the Sahara Desert? 🤔
Mali and Mauritania are experiencing unusually high levels of rainfall right now.
This may be one reason why the Atlantic has had so few hurricanes so far. Tropical waves, which often develop into hurricanes, have not been… pic.twitter.com/iyAxYFJn3W
— Zoom Earth (@zoom_earth) September 5, 2024
Velike promjene
In-Salah, poznat po svojoj suhoj pustinjskoj klimi, rijetko doživi takve padaline, a kiša u ovoj regiji predstavlja iznimnu rijetkost.
Stručnjaci objašnjavaju da su ovakve vremenske anomalije rezultat neuobičajenog pomicanja Intertropske konvergentne zone (ITCZ) prema sjeveru. Ovaj pojas vlage, koji se uobičajeno nalazi blizu ekvatora, odgovoran je za stvaranje oluja i kiša u tropskim predjelima. No, zbog promjene u atmosferskim obrascima, ITCZ je pomaknut daleko prema sjeveru, unoseći vlažan zrak duboko u pustinju Saharu i izazivajući nesvakidašnje kišne epizode.
Prema Zoom Earthu, neuobičajene količine kiše ove godine mogu biti posljedica manjeg broja uragana u Atlantskom oceanu koji su pogodili SAD: “Tropski valovi, koji se često pretvore u uragane, nisu bili tako snažni prilikom dolaska iz središnje Afrike”, objašnjavaju, prenosi Daily Express.
Možda ćemo uskoro vaditi jakne: Evo kada stiže pravi ‘ubojica ljeta’, temperature padaju
Što to znači za ostatak svijeta?
Ovaj fenomen uzrokovan je time što se vremenski obrasci pomaknuli sjevernije nego inače, a kombinacija toga s rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO) promijenila je vremenske uvjete širom Atlantika i Afrike.
Kao rezultat tih promjena, u područjima koja obično ne primaju mnogo kiše, ove godine zabilježene su neuobičajene količine padalina.
Ovakve klimatske pojave sve se češće povezuju s globalnim klimatskim promjenama, a znanstvenici upozoravaju da bi to mogao biti signal ozbiljnijih promjena u budućnosti. Prema trenutnim prognozama, kiša u Sahari ne jenjava – modeli, uključujući WRF, predviđaju daljnje pljuskove u narednim danima.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.