Papa Franjo proveo je 38 dana u rimskoj bolnici Gemelli, no mnogi vjerojatno ne znaju priču o tome kako je ova bolnica nastala. Ime nosi po Agostinu Gemelliju, čovjeku čija je nevjerojatna životna priča oblikovala ne samo medicinu, već i katoličko obrazovanje i znanost.
Od ateističkog liječnika do pionira eksperimentalne psihologije i osnivača Katoličkog sveučilišta Presvetog Srca, Gemelli je ostavio neizbrisiv trag. Rođen kao Edoardo Gemelli 1878. godine u Milanu, odrastao je u obitelji koja je odlučno odbacivala vjeru.
Njegov otac bio je slobodni zidar, a dom u kojem je odrastao bio je ispunjen skepticizmom prema religiji. No, sve se počelo mijenjati kada je Edoardo započeo studij medicine na Sveučilištu u Paviji. Tamo je upoznao Ludovica Necchija, gorljivog katolika koji nije pokušavao nametnuti vjeru, već ju je branio kroz filozofske i znanstvene rasprave. Te su intelektualne razmjene polako uzdrmale Edoardova uvjerenja.

Duhovno buđenje
Pravi preokret dogodio se tijekom Prvog svjetskog rata, kada je kao vojni liječnik radio u jednoj milanskoj bolnici. Jedan umirući vojnik, čije je lice bilo unakaženo gubom, pogledao ga je i rekao: „Da je moja majka ovdje, poljubila bi me… biste li vi mogli?“ Taj trenutak suosjećanja dotaknuo je Gemellija do srži. Poljubio je vojnika u obraz, a taj jednostavan čin pokrenuo je duhovno buđenje koje će promijeniti tijek njegova života.
Na Veliki četvrtak 1903. godine, Edoardo je prvi put primio svetu pričest i donio odluku da se pridruži franjevačkom redu. Njegova obitelj nije podržala taj izbor – čak su pokušali organizirati njegovu otmicu kako bi ga spriječili u ostvarenju tog cilja. Unatoč tome, ušao je u red i uzeo ime Agostino. Godine 1908. postao je svećenik.
No, umjesto da napusti znanost, Agostino Gemelli postao je pionir eksperimentalne psihologije u Italiji. Osnovao je ugledni časopis Rivista di Filosofia Neo-Scolastica i posvetio se dokazivanju kako vjera i razum nisu u suprotnosti, već su u skladu. Godine 1921., uz podršku pape Benedikta XV., osnovao je Katoličko sveučilište Presvetog Srca u Rimu, s ciljem obrazovanja katoličkih intelektualaca.
Svećenik kojeg prate milijuni ljudi na internetu: ‘Mnogi nisu svjesni ove opasnosti’
Bolnica koja je postala simbol
Godine 1964. medicinski fakultet Katoličkog sveučilišta otvorio je vrata Sveučilišne bolnice Agostino Gemelli. Ova bolnica ubrzo je stekla međunarodni ugled, posebice nakon atentata na papu Ivana Pavla II. 1981. godine.
Papa je ondje proveo više od 150 dana tijekom svog pontifikata i često ju je nazivao „Vatikan III“. Danas, na desetom katu bolnice nalazi se apartman od 200 četvornih metara, trajno rezerviran za papinsku upotrebu. Gemelli bolnica danas nije samo najveća u Rimu, već je i jedan od najuglednijih medicinskih centara u Italiji, poznata po izvrsnosti u istraživanju i obrazovanju.
Putovanje Agostina Gemellija od skeptika do svetog učenjaka ostaje snažno svjedočanstvo o tome kako suosjećanje i intelekt mogu zajedno oblikovati čovjekov put. Njegova ostavština živi u svakom studentu koji uči, svakom pacijentu koji ozdravi i u neumornom nastojanju Crkve da služi bolesnima s ljubavlju i dostojanstvom.
Doktor koji je liječio Papu otkrio sve: ‘Ovo je bilo najgore što sam vidio’
Objava Roditelji su ga htjeli oteti da ne ode u samostan: Poljubac unakaženog gubavca mijenja sve pojavila se prvi puta na Vjera.hr.