Dvadesetak roditelja učenika zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog okupilo se pred zgradom Gradske uprave kako bi medijima objasnili nezavidnu situaciju u kojoj su se našli s obzirom da su u srijedu iz Grada dobili informaciju da se u zgradu te škole “doseljava” i više od 370 učenika XVIII. gimnazije.
Naime, zgrada “osamnaeste” u Mesićevoj ide u obnovu te će im, kako je odlučio Grad, domaćin biti Gimnazija Tituša Brezovačkog. Predstavnici roditelja kažu kako je to nedopustivo jer je zgrada ionako već pretrpana te nije adekvatna za prihvat više od 800 učenika i nastavnog te drugog osoblja, koliko bi ih bilo ako se ova odluka provede u djelo.
S druge strane, kažu, smatraju apsolutno neprihvatljivim potezom Grada da se odluka o preseljenju donese usred školske godine, kada učenici već imaju utanačen raspored, izvannastavne aktivnosti, pohađanje drugih škola poput glazbenih škola i slično. Jer, Grad ih sada namjerava primorati da rad organiziraju u dva turnusa.
Suluda situacija: Roditelji ‘Tituša’ prosvjeduju, a ravnatelj XVIII. gimnazije kaže da se oni ni ne žele seliti
Apsurdni kriteriji
Ispred roditelja obratila se predsjednica Vijeća roditelja Tea Švaljek Krešić rekavši kako govori u ime većine roditelja i učenika, ali i samih profesora s obzirom da je i Školski odbor rezolutan kako je ovakvo ponašanje Grada neprihvatljivo.
“Prvo, smatramo neprimjerenim načinom da se roditelje službeno o selidbi informira tri tjedna prije nego što će se ona dogoditi, kao da nemamo pravo glasa i da nismo zainteresirana strana. Apsurdno je što se Grad poziva na dva kriterija, a jedan je blizina škole jer smo u centru. Smatramo da nitko srednju školu ne bira po lokaciji, nisu to učenici osnovne škole, tako da je taj argument suvišno i komentirati. Drugi je argument da škola domaćin ne može biti ona koja je već bila domaćin nekoj drugoj školi.
S tim se slažemo jer smo i sami bili gosti u Prvoj gimnaziji na rubu grada tri i pol godine te znamo kako je to, ali isto tako znamo da postoje dvostruko veće škole, poput XII. Gimnazije u Dubravi, koje su i projektirane tako da se u njima može odvijati nastava za dvije škole, imaju prostore za dvije zbornice, dva ureda ravnatelja, višenamjenske prostore i slično. Naša je škola projektirana za 400 učenika. Odluči li Grad u nju, kao u neki hangar, “utrpati” više od 800 učenika time će izravno kršiti odredbe elaborata struke”, rekla je Tea Švaljek Krešić.
Niz opasnosti
Istaknula je kako bi se na taj način doveli u opasnost i učenici u slučaju požara ili evakuacije kod dojavi o bombi, koje nisu rijetke u školama. Zbog toga su zatražili hitan sastanak sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, jer Gradski ured za obrazovanje nije pokazao volju da sasluša i razumije njihove argumente. U slučaju da se Grad ogluši na njihove vapaje, planiraju “ofenzivu”.
“O svemu ćemo izvijestiti Ministarstvo znanosti i obrazovanja, ali tražit ćemo da na teren izađu i inspekcije poput prosvjetne inspekcije, inspekcije zaštite na radu, pa i konzervatora s obzirom na to da je zgrada naše škole zaštićeno kulturno dobro.
Napominjem kako se ovakvom odlukom Grada krše Zakon o gradnji, ali i pedagoški standardi”, zaključila je Tea Švaljek Krešić.
Roditelji učenika zagrebačke gimnazije na nogama: ‘Tretira nas se kao da nemamo pravo glasa’
Dvije škole
U međuvremenu još se jednom oglasio i ravnatelj XVIII. Gimnazije prof. Hermenegildo Gall. “U proteklih godinu dana, od kada smo prvi put razgovarali o mogućnosti preseljenja u Gimnaziju Tituša Brezovačkog, u stalnoj smo komunikaciji oko preseljenja. Analizirali smo prostorne mogućnosti, raspored i potrebe obiju škola kako bismo osigurali najbolje uvjete za naše učenike i ostvarili sve odgojno-obrazovne ishode.
Upravo zato, nastavu ćemo organizirati u dvije smjene koje će se izmjenjivati tjedan za tjedan. Preseljenje u novu školu i novu sredinu izazov je za bilo koju školu koja se mora izmjestiti ili prihvatiti učenike, posebice prvih nekoliko dana, u inicijalnoj fazi prilagodbe na nove uvjete.
Uvjereni smo da ćemo uz otvorenost, fleksibilnost, uspješnu i partnersku suradnju i dijalog, što smo s Gimnazijom Tituša Brezovačkog imali i dosad, svladati sve izazove, a naše škole, djelatnici, učenici, ali i roditelji, razviti još bolje odnose, suradnju i prijateljstva”, rekao je.
Komentari