Oslobađanje Rossa Ulbrichta i ukidanje sankcija Tornado Cashu označavaju ključne trenutke za kripto zajednicu. Više je nego simbolično. To je prilika da se SAD jasno rebrendira kao sigurno mjesto za izgradnju interneta novca.
Rossova sloboda dolazi nakon više od desetljeća zatvora — putovanje definirano neumoljivim zagovaranjem, pravnim bitkama i nepokolebljivom podrškom kripto zajednice. Njegovo izdanje jako mi je važno jer sam prije više od deset godina pokrenuo Silk Road 2.0, nasljednika njegove stranice.
Međutim, njegova dvostruka doživotna kazna bez pomilovanja nije se odnosila samo na Put svile. Simbolizira otpor američke vlade prema blockchain industriji i ideji financijskog sustava koji kontroliraju pojedinci umjesto velikih banaka.
Američki dolar je svjetska rezervna valuta; a kriptovaluta je svijetu omogućila demokratizirani pristup ovoj rezervi putem stabilnih kovanica. Satoshi Nakamoto je najavio Bitcoin kao “peer-to-peer sustav elektroničke gotovine”, a Silk Road je bio prvi koji je tu viziju doista proveo. Put svile otvorio je vrata kriptovaluti i uveo Silicijsku dolinu (i mnoge druge grupe) u bitcoin. Pokrenuo je tvrtke poput Coinbasea, projekte poput Ethereuma i otvorio put za stabilne kovanice, koje još nisu privatne.
Ipak, ne postoji legitimno tržište za kupnju i prodaju stvari s bitcoinom. Reputacija naše industrije je da smo vrlo spekulativni i puni prijevara. Ne možemo zaboraviti da je Satoshi stvorio bitcoin za plaćanja, a ne za špekulacije. SAD ne može propustiti Internet-of-money. Tijekom prethodnih administracija, globalni razvojni programeri postali su nervozni čak i prisustvovati konferencijama koje se ovdje održavaju. To ima posljedice za američku kriptoindustriju. Rossovo izdanje jasan je signal da SAD više nije zastrašujuće mjesto za inovacije u kriptovaluti. Njegovo iskustvo naglašava potrebu za razmjernom pravdom i služi kao podsjetnik na ljudsku cijenu pretjerivanja u reguliranju inovacija.
Pročitajte više: Predsjednik Trump pomilovao osnivača Silk Roada Rossa Ulbrichta
Njegovo puštanje na slobodu je prilika za razmišljanje – da proslavi svoju slobodu, a da ostane čista pogleda na prošlost. Naposljetku, njegova oštra kazna osujetila je bitcoin inovaciju za sve nas. Moramo osigurati da njegov slučaj postane katalizator konstruktivne promjene, a ne fusnota u povijesti propuštenih prilika, niz memecoina ili priča koja izaziva podjele koja dodatno narušava povjerenje.
Slično tome, slučaj osnivača Tornado Casha, Romana Storma — koji je još uvijek u pravnoj opasnosti — jasno pokazuje opasnosti kriminalizacije inovacija. Tornado Cash nudi kritičnu funkciju (“mikser”) u omogućavanju privatnih Ethereum transakcija — ključnu komponentu konkurentnog poslovanja.
Važno je stvoriti tehnologije privatnosti, ali također moramo razumjeti granicu između legalnih i nezakonitih slučajeva upotrebe. Da, pokrenuti Put svile, ali ne dopustiti prodaju droge na njemu. Pokrenite Tornado Cash, ali nemojte poticati pranje novca na njemu. Jezivi učinak koji su oba slučaja imala na programere poput mene ne može se precijeniti. Inovatori privatnosti u SAD-u i inozemstvu sada preispituju svoj rad, bojeći se pravnih posljedica za stvaranje alata koji štite privatnost.
A što učiniti kada pokrenete nešto decentralizirano što zaživi vlastitim životom? Sud petog okružnog suda smatrao je sankcije protiv Tornado Casha nezakonitima, ali je Ministarstvo pravosuđa odbacilo tu presudu kao irelevantnu. Programeri Tornado Casha navodno su bili svjesni njegove zlouporabe za pranje novca, ali nisu odlučno djelovali kako bi to riješili. Na decentraliziranoj platformi, trebaju li njezini početni programeri biti odgovorni za aktivnosti korisnika? Postoji jasna potreba da Amerika definira “Odjeljak 230” za programere decentraliziranog softvera kako ne bi bili kazneno odgovorni za ono što njihovi korisnici rade na njihovim platformama. (“Odjeljak 230” odnosi se na zakon kojim se platforme društvenih medija oslobađaju odgovornosti za sadržaj objavljen na njihovim mrežama.)
Pročitaj više:
Kao što je poduzetnik-političar Vivek Ramaswamy rekao: “Ne možete ići na programere koda. Ono što zapravo trebate učiniti je naganjati pojedinačne loše aktere koji krše zakone koji već postoje.”
Da bismo napredovali kao industrija, moramo odvojiti alate od zlouporabe tih alata. Tehnologije za zaštitu privatnosti kao što su Tornado Cash, Monero i Zcash nepravedno su stigmatizirane zbog njihove potencijalne upotrebe za nezakonite aktivnosti. Ali imaju transformativni potencijal za legitimne slučajeve upotrebe, od zaštite osobnih financijskih podataka do omogućavanja sigurnih poslovnih transakcija.
Zcash, sa svojim opcijskim zaštićenim transakcijama, pruža pojedincima i tvrtkama mogućnost provođenja sigurnih, privatnih transakcija, a pritom ostaje u skladu s propisima protiv pranja novca (AML) i poznaj svog klijenta (KYC). Takve inovacije premošćuju jaz između kriptovalute i tradicionalnih industrija, osnažujući tvrtke da usvoje kripto bez izlaganja osjetljivih financijskih detalja.
Tehnologija zaštite privatnosti kao što je Zcash također rješava temeljnu grešku u bitcoinu i drugim kriptovalutama javne knjige: izlaganje podataka o transakcijama koje stvara konkurentske nedostatke i rizike privatnosti. Uskoro će Zcash biti na Mayachainu, omogućujući decentralizirani način konverzije između bitcoina i Zcasha. Također će uskoro podržavati ZSA (zaštićena sredstva), što će omogućiti privatno izdavanje stabilnih kovanica po prvi put.
Nova uprava predložila je nacionalnu “Stratešku rezervu Bitcoina”, ali to postavlja pitanja o privatnosti i decentralizaciji. Za razliku od drugih rezervi, poput zlata, Bitcoinov blockchain zauvijek otkriva javnosti depozite i isplate. Je li Trumpova administracija svjesna toga? Ova razina transparentnosti dvosjekli je mač, zbog čega su tehnologije privatnosti još važnije za održavanje konkurentskih i strateških prednosti.
Dakle, kamo idemo odavde? Bitcoin i šira industrija kriptovaluta na raskrižju su. Ovo je trenutak da se ponovno usredotočimo na načela koja su dovela do ranog usvajanja: percepcija privatnosti, financijska sloboda i, što je najvažnije, peer-to-peer plaćanja.
Američki kripto krajolik, koji je trenutno pun nereda regulatorne nesigurnosti, prijevara i kolapsa, treba preispitati. Umjesto demoniziranja inovacija u vezi s privatnošću, kreatori politika moraju surađivati s programerima na stvaranju jasnih, provedivih standarda za odgovornu upotrebu “elektroničke gotovine”. To znači proaktivno obrazovanje i suradnju s regulatorima, više ulaganja u tehnologije privatnosti i razvoj regulatornog okvira koji potiče američke blockchain inovacije.