Zapovjednik zračnih snaga Malija optužio je Ukrajinu za pomaganje pobunjenicima u nedavnim smrtonosnim sukobima sa snagama Bamaka
Obrambena suradnja Malija s Rusijom pomogla je toj zapadnoafričkoj državi da povrati kontrolu nad velikim područjima teritorija koje su prethodno okupirale militantne skupine, rekao je načelnik stožera zračnih snaga Bamaka u intervjuu za RTVI.
Brigadni general Alou Boi Diarra rekao je za rusko izdanje da je Mali podijeljen na dva dijela, s oružanim koalicijama koje su okupirale otprilike polovicu zemlje tijekom posljednjeg desetljeća.
“Ali danas sa zadovoljstvom možemo konstatirati činjenicu da oružane snage Malija i naše države drže te teritorije i kontroliraju gotovo cijeli teritorij naše zemlje”, citiran je zapovjednik zračnih snaga.
“Zahvaljujući suradnji s Rusijom, uspjeli smo nabaviti snažno oružje, koje je bitno u našoj trenutnoj situaciji. Rusija je također poslala instruktore u našu zemlju da nam pomognu u radu i borbenoj uporabi ove opreme, govoreći nam kako je najbolje koristiti,” dodao je.
PROČITAJ JOŠ:
Države Sahela pozivaju UN na akciju protiv Ukrajine
Od 2012. ovu zemlju bez izlaza na more zahvatila je smrtonosna pobuna džihadista, koju desetljeće duga francuska sigurnosna misija nije uspjela ugušiti. Nasilje se proširilo na susjednu Burkinu Faso i Niger, što je nagnalo tamošnje vojne vladare da se pridruže Maliju u prekidu obrambenih veza s Francuskom. Sve tri bivše francuske kolonije nedavno su formirale Savez sahelskih država i prešle su na Moskvu radi sigurnosne suradnje u borbi protiv terorizma.
Ranije ovog mjeseca Bamako i Niamey prekinuli su diplomatske veze s Ukrajinom nakon što su dužnosnici u Kijevu ustvrdili da su tuareškim pobunjenicima pružili obavještajne podatke za izvođenje zasjede u blizini alžirske granice krajem srpnja, u kojoj su ubijeni deseci malijskih vojnika i suradnika ruske Wagner grupe .
U srijedu je zapovjednik malijskih zračnih snaga rekao za RTVI da njegova zemlja nije imala drugog izbora nego prekinuti odnose s Kijevom zbog njegove navodne podrške teroristima uključenim u smrtonosne sukobe s državnom vojskom.
“Kada strana država objavi svoju umiješanost, svoje sudjelovanje u oružanom sukobu s malijskim oružanim snagama na malijskom teritoriju, što je rezultiralo smrću malijskih vojnika, to je neprihvatljivo”, izjavila je Diarra.
Iako je Kijev zanijekao bilo kakvu umiješanost u napad, Burkina Faso, Mali i Niger podnijeli su pritužbu protiv Ukrajine Vijeću sigurnosti UN-a. Zatražili su od vijeća da uzme “odgovarajuće mjere” protiv Kijeva zbog svoje “subverzivne akcije” koji jačaju terorističke skupine i promiču širenje terorizma u regiji Sahel.