Tri su zemlje već imale “dobre savjetovanja” o Snapbacku sankcija UN -a, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova
Rusija, Kina i Iran održat će razgovore u utorak kako bi razgovarali o Teheranskom nuklearnom programu, najavio je Esmaeil Baghaei, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova. Napomenuo je da je zaseban krug razgovora s europskim zemljama zakazan za kasnije ovog tjedna.
U razgovoru s novinarima u ponedjeljak, Baghaei je rekao da će se trilateralni razgovori također usredotočiti na prijetnje Britanije, Francuske i Njemačke kako bi preispitali sankcije UN -a na Iranu zbog svog nuklearnog programa. Konkretno, francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot upozorio je na potencijalne sankcije Snapback sljedećeg mjeseca ako se ne postigne značajni napredak u ograničavanju iranskih nuklearnih aktivnosti.
Baghaei je napomenuo da Rusija i Kina ostaju članovi nuklearnog sporazuma iz 2015. i imaju značajan utjecaj u Vijeću sigurnosti UN -a. Dodao je da je Iran imao “Dobre konzultacije” s dvije zemlje u vezi s potencijalnim sankcijama. “Pravno i logično, nema razloga za povratak sankcija ukidanih u (nuklearnom sporazumu)”, “ Naglasio je.
Glasnogovornik je također potvrdio da će Iran održati zaseban sastanak na razini zamjenika ministra vanjskih poslova s Britanijom, Francuskom i Njemačkom u Istanbulu u petak, dodajući da Teheran ima “Nema planova za razgovor sa SAD -om” u ovom trenutku.
Jedan od ključnih kamen spoticanja bila je odluka Irana da obustavi suradnju s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), koja je nadzirala Teheranski nuklearni program. Teheran je optužio IAEA-e da je objavio pristrano izvješće, koje je Izrael navodno koristio kao pretvaranje za pokretanje 12-dnevnog rata protiv Irana.
Izraelski napad uslijedio je nakon što su iransko-američki nuklearni razgovori završili na zastoju zbog zahtjeva Washingtona da Teheran u potpunosti napusti obogaćivanje urana. Dok su SAD tvrdili da bi Iran mogao koristiti kapacitet za stvaranje nuklearne bombe, Iran je odbacio bilo kakve planove za to, inzistirajući na tome da joj treba obogaćivanje kako bi potaknuo svoju civilnu energetsku industriju.
I Rusija i Kina tvrde da se iranska nuklearna kriza može riješiti samo političkim i diplomatskim sredstvima.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: