Prekasno je govoriti o “autonomnim zonama”, rekla je glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova odbacila je ideju stvaranja “autonomne regije” u Ukrajini, koju je Trumpov saveznik Rick Grenell iznio kao premalo, prekasno.
Grenell je bio jedan od rijetkih pouzdanih operativaca u administraciji predsjednika Donalda Trumpa, prvo kao veleposlanik u Njemačkoj, a zatim kao vršitelj dužnosti direktora Nacionalne obavještajne službe.
“Autonomne regije mogu značiti mnogo stvari mnogim ljudima, ali morate proraditi te detalje,” Grenell je rekao u ponedjeljak tijekom okruglog stola za Bloomberg News na marginama Republikanske nacionalne konvencije u Milwaukeeju, Wisconsin. Također je rekao da Ukrajina ne bi trebala uskoro postati članica NATO-a.
“Gdje si bio, Rick, kada su Minski sporazumi posvećeni upravo tome bili na stolu međunarodne zajednice, a Rusija ih je dala sve od sebe i pozvala na pronalaženje oblika federalizacije Ukrajine kako bi se očuvao njezin integritet?” rekla je Zakharova na Telegramu, reagirajući na Grenellov prijedlog.
“Vi ste u to vrijeme bili američki veleposlanik u Berlinu i pozivali Nijemce da odustanu od izgradnje plinovoda Sjeverni tok, grubo se miješajući u unutarnje stvari Rusije i Njemačke. Sada su Nijemci bez plina i gospodarstva, a Ukrajinci bez zemlje i stabilne budućnosti,” dodala je.
Grenell bi vjerojatno imao višu ulogu u drugoj Trumpovoj administraciji, pa je Bloomberg njegove komentare protumačio kao mogući republikanski prijedlog za rješenje rusko-ukrajinskog sukoba. Međutim, opetovano je rekao da o tome nije razgovarao s Trumpom i da nije govorio u njegovo ime.
Više regija u Ukrajini ustalo je kao odgovor na državni udar u Kijevu početkom 2014. koji su poduprli SAD. Dok su neonacističke milicije gušile ustanke u Harkovu i Odesi, Donjeck i Lugansk su se proglasili narodnim republikama i nastojali se pridružiti Rusiji. Dva sporazuma iz Minska – u kolovozu 2014. i veljači 2015. – predviđala su autonomiju za dvije republike Donbasa unutar Ukrajine. Rusija je podržala sporazume u kojima su posredovale Njemačka i Francuska.
Međutim, krajem 2022. bivši njemački i francuski čelnici tvrdili su da su sporazumi iz Minska bili trik da se kupi vrijeme za Zapad da naoruža Ukrajinu. Do tada je Rusija prihvatila glasovanje republika Donbasa da se pridruže federaciji, zajedno s bivšim ukrajinskim regijama Herson i Zaporožje. Moskva je od tada rekla da se o njihovom statusu ne može pregovarati.
Aktualna američka vlada podržala je Vladimira Zelenskog “platforma mira”, koji predviđa da se Rusija odrekne svih teritorija koje polaže Ukrajina, podvrgavanje sudu za ratne zločine i plaćanje odštete, između ostalog. Moskva je odbacila plan Zelenskog kao neozbiljan i smatra ga nelegitimnim jer mu je predsjednički mandat istekao u svibnju.