Ruski portal Mediazona je objavio da je 11 drugih osoba, koje je Rusija već vratila u Ukrajinu u sklopu razmjene zatvorenika, također osuđeno u odsustvu. Među njima je i devet žena koje su radile kao kuharice u vojsci. Portal je rekao da će se 12 pripadnika Azova, koji su se na sudu pojavili obrijanih glava, žaliti na presude te da su neki od njih porekli da su učinili išta pogrešno ili su kazali da su njihova svjedočenja bila iznuđena, što Reuters nije mogao potvrditi.
🤬 Russia has sentenced 23 members of Ukraine’s Azov Batallion to prison terms ranging from 13 to 23 years for defending their home. pic.twitter.com/wXczHuaMA0
— Saint Javelin (@saintjavelin) March 26, 2025
Nacistička simbolika u početcima bojne
Ukrajina nije komentirala presude. Bojnu Azov, koja je u Rusiji zabranjena, Moskva je često opisivala kao fanatičnu grupaciju neonacista koji mrze Rusiju. Ukrajina odbacuje ruski opis Azova kao terorističke organizacije.
Bojnu je osnovao tvrdolinijaški nacionalist Andrij Bileckij, a u početcima pripadnici zbilja jesu koketirali sa nacističkom simbolikom i znakovljem. No, bojna se postupno ogradila od osnivača i njegovih stavova. Azov je od 2014. uvršten u ukrajinsku nacionalnu gardu, a Kijev tvrdi da se bojna distancirala od svojih radikalnih nacionalističkih korijena te da je sada apolitična.
Za mnoge Ukrajince, pripadnici Azova su heroji koji su postali simboli duha nacionalnog otpora ustrajući u razorenom Mariupolju dok je Rusija opsjedala lučki grad između veljače i svibnja 2022. Rusija je rekla da se 2500 boraca na koncu predalo, izašavši iz svog skloništa u ogromnoj mreži tunela ispod čeličane Azovstal.
Kremlj je tada objavio da je predsjednik Vladimir Putin zajamčio da će se prema njima postupati u skladu s međunarodnim standardima. Čelnik ruskog državnog istražnog povjerenstva je ranije ovog mjeseca kazao da su ruski sudovi dotad osudili 145 pripadnika bojne.
Ruski vrhovni sud proglasio Azovski bataljun terorističkom skupinom