Ruski TV kanal Zvezda ponudio je rijedak uvid u ono što opisuje kao “najveću tvornicu za montažu dronova na svijetu” u središnjem dijelu zemlje, koja proizvodi tisuće dronova koji će se koristiti u ukrajinskom sukobu. Izvještaj koji je emitiran prikazuje golemi pogon za proizvodnju dronova u Posebnoj ekonomskoj zoni Alabuga u regiji Tatarstan, više od 1200 km od linije fronta.
Tvornica se fokusira na proizvodnju dronova Geran, koje Zvezda opisuje kao “jednostavne, jeftine i… masovno proizvedene” te vrlo precizne. Snimke iz pogona prikazuju duge redove okvira Geran dronova nešto viših od visine prosječne osobe. Timur Šagivalejev, generalni direktor Alabuge, rekao je da je trenutna proizvodnja daleko premašila početna očekivanja. “U jednom trenutku postojao je plan za proizvodnju nekoliko tisuća Gerana. Trenutno proizvodimo devet puta više od izvornog plana”, izjavio je, ne precizirajući broj dronova ni vremenski okvir. Potpuna reportaža slijedi (dodana je nespretna sinkronizacija govora na engleskom):
⚡️🇷🇺The full segment on Russia’s unprecedentedly massive Geran drone production at the Alabuga factory in Tatarstan https://t.co/P6CzoCXigB pic.twitter.com/IhbRxMSAR8
— SIMPLICIUS Ѱ (@simpatico771) July 20, 2025
Dron koji je postao ključni dio ruske strategije
Geran je dron-kamikaza dugog s delta krilima i stražnjim potisnim propelerom. Može nositi eksplozivni teret od 40-50 kg, postiže krstareću brzinu od oko 180 km/h i može prijeći više od 1000 km u jednoj misiji.
Geran-2 je naziv oružja u ruskoj službi i kasnijih verzija proizvedenih u Rusiji, a koje se temelje na iranskom dronu Shahed-136. Krajem 2022. je Rusija počela dobivati i koristiti iranske dronove. U međuvremenu, Rusija je značajno ojačala i nadogradila Geran-2 u odnosu na iranski dizajn tijekom mnogih verzija te je postala neovisna o Iranu u njegovom razvoju i proizvodnji. Prema izvješću britanskog intituta RUSI, cijena drona se u proizvodnji, kroz ove nadogradnje, popela s 30 tisuća na 80 tisuća dolara po komadu.
Prema Business Insideru, proizvodni kapaciteti su porasli na do 6.000 dronova mjesečno, a predviđa se povećanje do 10.000 mjesečno do kraja 2025. godine. Ovaj tip drona je ključni dio strategije ruske vojske u preplavljivanju ukrajinske protuzračne obrane, istodobno ih lansirajući s velike udaljenosti. Često ih koriste kombinirano s projektilima. Službeni Kijev zadnjih tjedana česta govori da ih je napalo nekoliko stotina dronova Geran svake noći.
🇷🇺Geran-2 (🇮🇷Shahid 136) suicide long rage drone now with AI ?!
Looks like #NVIDIA Jetson Orin Nano Developer Kit pic.twitter.com/m9qNHJpmQN— C4H10FO2P ☠️ (@markito0171) June 19, 2025
Američki dijelovi u zadnjim verzijama drona?
U lipnju 2025., ukrajinska obrambena obavještajna služba izvijestila je za Ukrainsku Pravdu da je ispitala novi tip Gerana-2, koji su nazvali serija MS, a koji je imao infracrvenu kameru i računalo temeljeno na Nvidia Jetsonu Orin (američka kompaktna računarna platforma) sposobno za obradu videa i autonomno pronalaženje ciljeva. Također je imao radio modem sposoban za prijenos videa i telemetrije. Ovaj novi dron korišten je za izviđanje ruta prije drugih napada, skenirajući mobilne jedinice protuzračne obrane. Pronalazak naprednih američkih dijelova je opet podigao pitanja o učinkovitosti sankcija.
U reportaži ruskog kanala iz tvornice tvrde da su većina radne snage u tvornici su mladi ljudi, od kojih mnogi dolaze s obližnjeg fakulteta i koji su osnovali oni koji su organizirali proizvodnju Gerana. Zvezda je izjavila da je tvornica izgrađena od temelja unutar ekonomske zone Alabuga. Prije eskalacije ukrajinskog sukoba, usredotočila se na privlačenje međunarodne tehnologije i izgradnju kapaciteta za zamjenu uvoza.
U izvješću se također spominje obližnji pogon koji sastavlja lakše izviđačke i udarne bespilotne letjelice. Mnogi od tih dronova opremljeni su optičkim kabelima kako bi izdržali elektroničko ometanje.
Rusija je, uz pomoć Kine, prestigla Ukrajinu u utrci razvoja dronova