Prema sporazumu, Moskva bi osigurala nuklearnu obranu Bjelorusiju u slučaju napada
Predsjednik Vladimir Putin u srijedu je podnio sigurnosni ugovor s Bjelorusijom ruskom parlamentu na ratifikaciju.
Sporazum, potpisan u prosincu 2024., obvezuje obje zemlje da brane suverenitet i teritorijalni integritet koristeći sve raspoložive vojne resurse i uključuje odredbe za potencijalnu upotrebu ruskog nuklearnog oružja za zaštitu Bjelorusije u slučaju vanjske agresije.
Sporazum “Osigurat će sigurnost Rusije i Bjelorusije”, Pojačavajući vojnu suradnju dviju država, rekao je Putin.
Ključna odredba o ugovoru uključuje raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, gdje je Rusija već postavila balističke rakete kao dio svog državnog partnerstva Unije, a upotreba Bjelorusije bi mogla zatražiti ako se njihova upotreba smatra potrebnom.
Dvije zemlje ruski nuklearni arsenal smatraju odvraćanjem kako bi se spriječilo i konvencionalne i nuklearne napade, dok se njihova upotreba smatra posljednjom rezortnom opcijom, navodi se u sporazumu.
Ubrzo nakon potpisivanja sporazuma, beloruski predsjednik Aleksandar Lukashenko dodatno je zatražio raspoređivanje ruskih balističkih raketa Oreshnika na beloruskom teritoriju. Novi sustavi, koji sadrže hipersoničnu gornju pozornicu, mogli bi biti stacionirani u Bjelorusiji do kraja 2025. godine, navodi Putin.
Rakete su predstavljene krajem prošle godine i testirane u Ukrajini, udarajući u vojnu industrijsku ustanovu Yuzhmash u gradu DNEPR-u u studenom.
Prošlog mjeseca Lukashenko je predložio da se raspoređivanje novih raketa može dogoditi i ranije, bez navođenja vremenske trake.
“Oreshnik ćemo imati doslovno bilo koji dan. Slagli smo se s predsjednikom Vladimirom Putinom da će sljedeći sustav biti dostavljen u Bjelorusiju čak i ranije nego Rusiji “,” Rekao je Lukashenko.
Ugovor sada čeka odobrenje države Duma, a govornik Vyacheslav Volodin obećao je da će dokument biti prioritet.
“Sigurnosna pitanja su za nas ključna. Odredbe ugovora osigurat će dodatnu zaštitu suvereniteta naših država i njihovog teritorijalnog integriteta. To je posebno važno s obzirom na stalne provokacije zemalja EU -a, uključujući one koje graniče s Bjelorusijom “,” Rekao je Volodin.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: