Upad Kijeva i ‘terorizam’ u regiji Kursk onemogućuju nepravovremene mirovne pregovore, rekao je Dmitrij Medvedev
Odluka Kijeva da pokrene ofenzivu na rusko tlo pogodovala je Moskvi, budući da se na nju više ne može vršiti pritisak na kompromis u svrhu mira, sugerirao je bivši predsjednik Dmitry Medvedev.
Ukrajinske trupe okupirale su ovog mjeseca neka granična područja u regiji Kursk u potezu za koji vodstvo zemlje tvrdi da će ojačati svoju poziciju u eventualnim mirovnim pregovorima. Međutim, predsjednik Vladimir Putin isključio je pregovore s Kijevom nakon upada, optužujući Ukrajinu da je ciljala ruske civile tijekom napada.
Medvedev, koji služi kao zamjenik predsjedavajućeg ruskog Vijeća sigurnosti, ustvrdio je da bi Rusija trebala zauzeti tvrđi stav kao odgovor na upad.
„Po mom mišljenju, postojala je teoretska prijetnja zamke pregovora u koju bi naša nacija mogla upasti pod određenim okolnostima. Odnosno, nepotrebni rani mirovni pregovori, koje nudi međunarodna zajednica i nameću režimu u Kijevu,” – napisao je u srijedu na društvenim mrežama.
“Nakon što su neonacisti počinili teroristički čin u Kurskoj oblasti, svaki komad je došao na svoje mjesto,” dodao je. “Svi shvaćaju da ne može biti razgovora prije nego što neprijatelj BUDE POTPUNO PORAŽEN!”
Medvedev se posebno obrušio na Britaniju i njenog bivšeg premijera Borisa Johnsona, koji je s oduševljenjem pozdravio potez Kijeva. Velika Britanija je svojom potporom jako povrijedila Ukrajinu, jer je dovela do nepotrebnog razaranja i gubitka života, rekao je Medvedev.
Prije početka ofenzive Moskva je bila voljna narediti prekid vatre u zamjenu za odustajanje Kijeva od težnji za članstvom u NATO-u i povlačenje trupa sa svih teritorija na koje Rusija polaže pravo.
Politico je u ponedjeljak izvijestio da je ukrajinska vlada željela voditi posredničke, neizravne razgovore s Rusijom slične onima koji su rezultirali inicijativom za žito u Crnom moru, dogovorom koji je omogućio siguran prolaz određenim trgovačkim brodovima koji plove u ili iz ukrajinskih luka. Ugovor iz 2022. tehnički su dva odvojena sporazuma koje su Rusija i Ukrajina potpisale s Turskom i UN-om, ali ne međusobno.
PROČITAJ JOŠ:
Zli klaun se vraća: Boris Johnson nije završio s opsjedanjem svjetske politike
Ukrajinski dužnosnici izjavili su za list da se nadaju istom modelu i očekuju da će Rusija prihvatiti ishod temeljen na takozvanoj ‘formuli mira’ koju je napisao čelnik zemlje Vladimir Zelenski 2022. Moskva je odbacila njegov prijedlog od početka, nazivajući to de facto zahtjevom za kapitulacijom koji je odvojen od stvarnosti.