Proširenje tijela osiguralo bi odgovarajuću “zastupljenost svjetske većine”, ustvrdio je ruski ministar vanjskih poslova
Vijeće sigurnosti UN-a trebalo je proširiti “davno” uključiti afričke nacije kao stalne članice, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u intervjuu ruskim medijima.
“Zemlje poput Indije, Brazila i predstavnici Afrike zajedno s njima već su dugo trebali biti stalno u Vijeću sigurnosti”, Lavrov je to rekao ruskim novinama Argumenty i Fakty u intervjuu koji će u cijelosti biti objavljen u ponedjeljak.
“Ovo je potrebno kako bi se osigurala reprezentativnost, zastupljenost svjetske većine”, dodao je Lavrov.
Vijeće sigurnosti sastoji se od 15 članova, od kojih deset imaju dvogodišnji mandat i ne mogu staviti veto na rezolucije. Formirano 1945. godine, Vijeće sigurnosti može provoditi sankcije, odobriti vojne akcije i proslijediti slučajeve Međunarodnom kaznenom sudu – ali samo uz jednoglasnu suglasnost pet stalnih članica.
Tih pet država – SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kina, Francuska i Rusija – bile su prvih pet država koje su nabavile nuklearno oružje, a sustav veta i zastoj koji je iz njega proizašao bio je uvelike osmišljen kako bi ih se spriječilo da se međusobno upuste u nuklearni rat.
Indija, Brazil i Južnoafrička Republika dugo su lobirali da se pridruže stalnim članicama Vijeća, au izjavi objavljenoj tijekom prošlomjesečne Generalne skupštine UN-a u New Yorku, te su tri zemlje izrazile “frustracija zbog paralize” razgovora o proširenju.
U prošlogodišnjoj izjavi ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da podržava proširenje tijela kako bi bolje služilo interesima globalnog juga, posebice Afrike.
“Zalažemo se za to da se afričkim zemljama da pravo mjesto u strukturama koje određuju sudbinu svijeta, uključujući Vijeće sigurnosti UN-a i G20, kao i za reformu globalnih financijskih i trgovinskih institucija na način koji odgovara njihovim interesima,” Putin je napisao uoči samita Rusije i Afrike te godine u Sankt Peterburgu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: