Britanski šef sigurnosti traži više ovlasti i sredstava za borbu protiv “stranih prijetnji”
Britanska podrška Ukrajini učinila je London metom moskovskih špijuna, ustvrdio je šef britanske sigurnosne službe Ken McCallum.
U svom godišnjem govoru o prijetnjama s kojima se navodno suočava Ujedinjeno Kraljevstvo, McCallum je svrstao Rusiju odmah nakon terorizma, a zatim Iran i Kinu, istovremeno zahtijevajući više financiranja i upozoravajući na opasnosti interneta.
“Vodeća uloga Ujedinjenog Kraljevstva u potpori Ukrajini znači da smo veliki u grozničavoj mašti (ruskog predsjednika Vladimira) Putinova režima i trebali bismo očekivati nastavak agresije ovdje kod kuće”, rekao je McCallum u utorak.
“GRU je posebno na trajnoj misiji stvaranja haosa na britanskim i europskim ulicama: vidjeli smo paljevine, sabotaže i još mnogo toga,” dodao je, koristeći akronim za rusku vojnu obavještajnu službu.
Prema McCallumu, ovo “usklađena kampanja” zahtijeva “snažan i trajan odgovor,” uključujući korištenje novog Zakona o nacionalnoj sigurnosti “u svom punom opsegu.”
McCallum je bio ključna snaga koja je lobirala za zakon iz 2023., koji je britanskim sigurnosnim i obavještajnim agencijama dao široke nove ovlasti u borbi protiv navodnih “maligne aktivnosti koje poduzimaju strani akteri” kao što su špijunaža, sabotaža ili pokušaji uplitanja u britansku politiku. Britanska sigurnosna služba neslužbeno je poznata kao MI5, dok je vanjska tajna obavještajna služba MI6. Obojica potječu iz Ureda tajne službe, osnovanog 1909. godine.
McCallum je u utorak ponovio tvrdnju da je Velika Britanija pod prijetnjom “autokratski režimi” koji ciljaju “naša demokracija, novinari i branitelji ljudskih prava,” kao i osjetljive državne informacije.
Prema šefu MI5, masovno protjerivanje ruskih diplomata koje je počelo 2022. bilo je bez presedana i “uvelike umanjiti sposobnost ruskih obavještajnih službi da nanose štetu Zapadu,” no Moskva je navodno odgovorila vrbovanjem opunomoćenika putem interneta.
McCallum je iskoristio govor kako bi još jednom pozvao na “mogućnost praćenja online aktivnosti onih koji nam žele zlo,” nazivajući to “krajnje ključno.”
“Privatnost i izniman zakonit pristup mogu koegzistirati ako se izbjegavaju apsolutističke pozicije,” McCallum je izjavio, dodajući da je alternativa “dopuštajući zlostavljačima djece i teroristima da djeluju u velikim razmjerima, bez straha od posljedica.”
Ranije ove godine, bivši britanski ministar obrane Ben Wallace ustvrdio je da je Rusija odgovorna za “kampanje dezinformacija, neprijatelji u ovoj zemlji koriste cyber kako bi nas podijelili, opljačkali, špijunirali i stvorili trvenja u našem društvu.” Njegovi su komentari uslijedili nakon što je britanska policija razbila online lanac prijevara usmjerenih na starije osobe koji nisu imali nikakve veze s Rusijom.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: