Čedomir Jovanović je srpski političar, rođen 13. travnja 1971. godine u Beogradu. Poznat je po svojoj burnoj političkoj karijeri koja je započela tijekom studentskih protesta protiv režima Slobodana Miloševića devedesetih godina. Jovanović je odrastao u Beogradu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Kasnije je studirao dramaturgiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Već tijekom studija počeo je pokazivati interes za politiku.
Njegov politički angažman započeo je za vrijeme studentskih protesta 1996. i 1997. godine, kada su studenti demonstrirali protiv izborne krađe i autoritarnog režima Slobodana Miloševića. Jovanović je bio jedan od istaknutih lidera tih protesta, što mu je donijelo široku prepoznatljivost i popularnost.
Nakon studentskih protesta, Jovanović se pridružio Demokratskoj stranci (DS) Zorana Đinđića, tadašnjeg lidera opozicije. Postao je jedna od ključnih figura DS-a i desna ruka Đinđića, prema Wikipediji.
Blisko surađivao s Đinđićem
Nakon pada Miloševića 2000. godine, Jovanović je igrao značajnu ulogu u novoj vlasti. Bio je potpredsjednik vlade Srbije i član parlamenta. Zanimljivo, upravo je Jovanović pregovarao s Miloševićem u ožujku 2001. godine, prije nego što se Milošević predao i završio u beogradskom Centralnom zatvoru.
Nakon atentata na premijera Zorana Đinđića 2003. godine, s kojim je iznimno blisko surađivao, Jovanović je preuzeo važnu ulogu u stabilizaciji političke situacije u zemlji. Međutim, njegovo vođenje stranke i držanje često su bili kritizirani zbog kontroverznih odluka i izjava.
Ubrzo nakon Đinđićeve smrti, postao je potpredsjednikom Vlade Srbije, a potom se Jovanović sukobio s ostatkom Demokratske stranke i 2005. godine osnovao Liberalno demokratsku partiju (LDP), predstavljajući je kao progresivnu i liberalnu opciju na srpskoj političkoj sceni. Pod njegovim vodstvom, LDP je postala glasna zagovornica europskih integracija, ljudskih prava i tržišnih reformi.
Tito je svoju žestoku tajnu skrivao od cijelog svijeta: Sramotio se, a onda je povukao neobičan potez
Osnovao svoju stranku
Dana 21. siječnja 2007. njegova stranka LDP uspjela je ući u Narodnu skupštinu Republike Srbije osvojivši 15 zastupničkih mandata. Na predsjedničkim izborima 20. siječnja 2008. bio je najmlađi kandidat i dobio je 220.000 glasova, što je 5,3 % glasova. U svibnju iste godine, na izvanrednim izborima za Skupštinu Srbije, LDP je osvojio 13 zastupničkih mandata.
Jovanović je jedini značajniji srpski političar koji je javno podržao neovisnost Kosova. Također, početkom 2012. godine izjavio je da Republiku Srpsku smatra genocidnom tvorevinom, što ga čini jednim od rijetkih političara u Srbiji s takvim stavom.
Unatoč početnim uspjesima, Jovanovićeva popularnost i politička moć su s vremenom opadale. Mnogi su ga počeli kritizirati zbog njegovih promjena stavova i političkog ponašanja. Posebno je bio kritiziran zbog dodvoravanja Aleksandru Vučiću, aktualnom predsjedniku Srbije, koji je nekada bio blizak suradnik Slobodana Miloševića.
Hvalio Vučića, tukao se sa suprugom
Nekoliko puta je isticao kako Vučić radi dobar posao te mu je i čestitao na svim uspjesima. Mnogi su smatrali da je Jovanović, nekada viđen kao nada liberalne Srbije, izgubio svoje političke ideale u potrazi za osobnom koristi.
Čedomir Jovanović je poznat po svom ekscentričnom stilu i često je prisutan u medijima zbog svog privatnog života. Oženjen je i ima četvero djece. Upravo je nakon sukoba sa suprugom punio srpske tabloide; naime, par se navodno potukao u svom domu i to zbog – ručka.
Mračna prognoza Nikole Tesle: Predvidio je propast civilizacije jer smo zanemarili ove stvari
“Raspravljali su se oko toga treba li grašak jesti s mesom ili bez mesa. Čuli su ih i susjedi, koji su pozvali Jeleninu majku, a ona potom policiju. Oboje su u policiji, dat će izjave, ali tučnjave nije bilo”, objašnjavao je tada odvjetnik Aleksandar Šćekić za Novosti, iako je i sam Jovanović za Kurir ispričao kako su se potukli.
Čedomir Jovanović ostaje kontroverzna figura u srpskoj politici. Od studentskog lidera i borca protiv Miloševića do političara čija je reputacija narušena promjenama stavova i kontroverznim savezima, Jovanovićeva karijera odražava kompleksnost i turbulentnost političke scene u Srbiji.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.