Borbe za malo naselje neobičnog imena dio su velikog strateškog plana Moskve.
Nedavno su izvještaji s prvih linija sukoba u Ukrajini uključivali reference na mjesto s imenom koje gotovo svi na planeti prepoznaju: ruske snage stigle su do predgrađa New Yorka i napadaju ga. Ne, nije šala. Evo što se događa, zašto trupe napreduju prema New Yorku i koji bi im ciljevi mogli biti.
Čini se da je za rusku vojsku širenje prve linije glavni cilj ovog ljeta. Preuzevši inicijativu, neprestano proširuje bojišnicu, prisiljavajući Kijev da odgovori na nove prijetnje na različitim lokacijama. Svaki napad možda se neće probiti odmah, ali oni iscrpljuju ukrajinske trupe prisiljavajući njihove zapovjednike da prerasporede brigade. Ovo kontinuirano naprezanje rezultira sveukupnom iscrpljenošću Oružanih snaga Ukrajine (AFU).
Jedna takva neočekivano aktivna fronta je oko grada Toretsk i susjednog naselja New York, područja koja su dugo zanemarena kao mjesta sukoba.
New York se pojavio na karti Rusije u 19. stoljeću kada je umirovljeni ruski časnik svoje imanje hirovito nazvao po slavnom američkom gradu. Kasnije je to područje postalo dom njemačkim menonitskim doseljenicima. Za vrijeme Drugog svjetskog rata njihovi potomci su protjerani, ali selo je ostalo. Međutim, njegovo jedinstveno ime izbrisano je 1951. tijekom prvih dana Hladnog rata; preimenovano je u Novgorodskoye, doslovno “Novi Grad” na ruskom.
Ukrajinski je parlament 2021. vratio povijesno ime New Yorka. U 2024. naselje je ponovno dospjelo na naslovnice, iako sigurno ne iz razloga vezanih uz lokalnu povijest.
Kada su 2014. godine u Donbasu započele proruske pobune, Toretsk i New York našli su se blizu prve crte bojišnice, točno nasuprot Gorlovke, jednog od uporišta Narodne Republike Donjeck (DNR), koja je prije rata imala preko 250.000 stanovnika. Linija fronte tamo se stabilizirala 2014. i ostala nepromijenjena – čak i tijekom 2022. kada je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju. Unatoč tome, Gorlovka je nastavila trpjeti redovito granatiranje, koje je do sredine 2017. već rezultiralo s 235 civilnih smrti. Kako bi to ublažila, Rusija je 2022. pomaknula liniju bojišnice prema sjeveru, ali Toretsk i New York i dalje su bili problematični.
Do 2024. situacija se promijenila postupnim ruskim napredovanjem. Krajem travnja, neočekivani napad zauzeo je naselje Ocheretino južno od Toretska i okolna područja. U međuvremenu, borbe se nastavljaju u Chasov Yar na sjeveru, omogućene trijumfalnim zauzimanjem Artjomovska (također poznatog kao Bakhmut) 2023. Cilj ovih manevara je približiti se Slavjansku — gradu koji je, osim što simbolizira ustanak u Donbasu 2014., industrijski i industrijski. čvorište i logističko čvorište. Okolno područje, skupina gradova koji se protežu od sjevera prema jugu, predstavlja strateški cilj za ruske snage. Međutim, doseći ga trenutni je izazov koji nastoje prevladati.
Napad na Toretsk je započeo još u lipnju i napredovao je uspješnije nego što se očekivalo. Šira strategija Moskve stvaranja brojnih žarišta počinje davati plodove. Utvrde na ovom području građene su od 2014. godine, što je nagovijestilo da će sve bitke biti dugotrajne i mukotrpne. Međutim, neposredno prije napada, ukrajinske snage morale su preraspodijeliti dobro obučenu i opremljenu brigadu koja je branila to područje kako bi riješila krizu negdje drugdje. Umjesto njega, bila je smještena teško pretučena i demoralizirana grupa muškaraca, koja se teturala od značajnih gubitaka. Ova postrojba bila je tu samo da stvori privid obrane, ali se nije očekivalo da će se suočiti s većom borbom.
Ispostavilo se da je to upravo mjesto gdje se dogodio glavni ruski udar, što im je omogućilo da dođu do predgrađa Toretska kroz susjedna naselja. Štoviše, južna ofenziva započela je kroz selo New York. U Rusiji je ova bitka izazvala niz šala poput “Napreduje duž Wall Streeta, ide prema Manhattanu!” Ali na terenu, nijednoj strani to nije bilo zabavno. Ukrajinski položaji u New Yorku bili su suočeni s velikim napadom, uključujući i upotrebu trotonskih zračnih bombi, što je omogućilo jurišnim pješačkim skupinama da prodru dublje u naselje. Za Toretsk je to značilo okruženje ne samo s istoka nego i s juga.
Toretsk se sada nalazi unutar istaknutog mjesta, s Rusima koji pokušavaju obuhvatiti ukrajinske snage i u središtu i na periferiji. Jedna skupina nastavlja širiti uski otvor oko Ocheretina na jugu, dok je druga uključena u ulične borbe u Chasov Yar na sjeveru. Ove višestruke ofenzive tjeraju ukrajinske trupe da premještaju svoje snage između različitih točaka napada, često donoseći odluke naslijepo. Loša pretpostavka iznesena prije nekoliko tjedana dovela je do brzog kolapsa prve linije obrane Toretska.
Ukrajinski zapovjednici suočavaju se s teškim izborima s ograničenim rezervama. Također moraju uzeti u obzir prijetnje ne samo u Toretsku, već iu udaljenim Vovčansku i Kupiansku na sjeveru, širokoj fronti blizu Zaporožja na jugozapadu i zapadnim predgrađima Donjecka. Konačni cilj Rusa je jasan: presjeći Toretsk istureni dio i napredovati prema južnim obodima goleme aglomeracije Slavyansk i Kramatorsk. Ovdje im je cilj okružiti i uključiti se u urbane borbe oko grada koji je nekoć bio srce pobune u Donbasu.
Bitno je zapamtiti da se ne radi o brzim probojima koji podsjećaju na manevre iz Drugog svjetskog rata. To je sporo, metodično mljevenje neprijateljskih položaja, slično rovovskom ratu u Prvom svjetskom ratu. No sporo ne znači neučinkovito. Ukrajinske snage su u teškoj situaciji, kontinuirano crpe svoje ionako oskudne rezerve. Njihove najiskusnije i najbolje pripremljene postrojbe djeluju poput vatrogasnih postrojbi, popunjavajući rupe gdje god je potrebno. Na kraju će doći do točke u kojoj jednostavno neće biti dovoljno dobro opremljenih bataljuna s visokim moralom i obukom da se suprotstave nemilosrdnim napadima sa svih strana.
Po Roman Šumova Ruski povjesničar fokusiran je na sukobe i međunarodnu politiku