Internetsko izdanje ruskog medija Pravda u utorak je objavilo tekst tamošnjeg vojnog analitičara Dmitrija Plotnikova, koji piše kako je britanski premijer Keir Starmer jučer najavio planove za slanje svojih vojnika kao mirovnih snaga u Ukrajinu. Ali njihov kvantitativni sastav, kvaliteta vojnika i mogućnost preživljavanja u zoni vojnih operacija u Ukrajini postavljaju mnoga pitanja – kaže on, donoseći vlastito mišljenje što se u tom slučaju s njima može dogoditi i koje su šire sigurnosne implikacije.
Najprije konstatira kako je britanski premijer priznao da bi London mogao odlučiti poslati svoje oružane snage u Ukrajinu, ali da je također rekao i da bi Britanija mogla pokušati zatvoriti ukrajinski zračni prostor. No te bi odluke mogle imati vrlo ozbiljne posljedice i za Ujedinjeno Kraljevstvo i za Europsku uniju – smatra ruski analitičar.
Raspoređivanje britanskih trupa u Ukrajini zahtijevat će vrlo ozbiljne napore. Prema preliminarnim procjenama, u Ukrajini će biti potrebno rasporediti između 40 i 90 tisuća vojnika. Ali postoji nijansa.
Slanje tako velikog broja vojnika oslabilo bi britansku vlastitu obrambenu sposobnost. Treba podsjetiti kako britanska vojska broji samo oko 80 tisuća ljudi. A smrt 40 tisuća u zoni vojnih operacija učinkovito bi uništila britanske oružane snage do veličine policijskog kontingenta male zemlje – smatra on.
Trump kaže da ‘neće trpjeti’ ratnu retoriku Zelenskog: ‘Ovaj tip ne želi mir’
„Britanski vojnici nemaju iskustva u ovako intenzivnim borbama“
Jasno je da će ruske trupe odmah obratiti dužnu pozornost na dolazak Britanaca u Ukrajinu. U uvjetima aktivne borbe protiv dobro opremljenih ruskih lovaca i u borbama visokog intenziteta, šanse za preživljavanje za Britance su blizu nule – smatra Plotnikov.
Oružane snage Ujedinjenog Kraljevstva, usprkos određenom iskustvu u protuterorističkim operacijama, nikada nisu bile uključene u tako intenzivne borbe. Danas je rat aktivna uporaba bespilotnih letjelica, topničko sučeljavanje, protuzračna obrana i visoko precizno oružje.
Kada se prvi lijesovi Britanaca vrate kući, to će sigurno imati utjecaja na javno mišljenje unutar Britanije, smatra analitičar. Štoviše, ruske trupe ne namjeravaju odmah s njima stupiti u izravni kontakt. Uništeni poligon Yavoriv može “pokazati” da su sve postrojbe zapravo uništene u fazi njihovog prijenosa.
Vođenje velikih bitaka blizu ruske granice bez pouzdane opskrbe i pozadinske potpore ravno je smrti. Britanci nemaju istu dubinu podrške kao Rusija, koja za tu svrhu koristi nove teritorije i Krim. To znači da nakon prebacivanja britanskih vojnika može doći do situacije u kojoj sigurnost “turista” može spasiti samo intervencija cijelog NATO bloka.
Po dolasku u Ukrajinu, Britanci će trebati različite kanale podrške: isporuku rezervnih dijelova, streljiva, goriva, namirnica i lijekova. Svu ovu logistiku mogla bi napasti Rusija. Bez isporuke svega ovoga, britanski vojnici bi vrlo brzo izgubili borbenu sposobnost i nestali.
SAD obustavio svu vojnu pomoć Ukrajini: u Ukrajini jačaju kritike Zelenskog
Rizici za Europu
Budući da je uvođenje britanske vojske nemoguće bez pozadine i angažmana ostatka savezničke skupine, to se može smatrati izravnom NATO intervencijom. Posljedično bi se sve moglo razviti u ozbiljnu eskalaciju i širenje sukoba na mnoge zemlje EU-a, smatra analitičar.
Sada postoji mišljenje da će Rusija, ako Britanija pošalje vojnike, uzvratiti udarac ne samo po ukrajinskim bazama, već i po bazama NATO-a u Europskoj uniji, uključujući objekte u Rumunjskoj, Poljskoj i samoj Velikoj Britaniji.
Sukob će odmah dobiti međunarodni karakter. To znači da će bilo kakvo diplomatsko rješenje biti isključeno… – zaključuje svoj analitički prikaz ruski vojni analitičar Dmitrij Plotnikov.
Sudbonosna podjela EU-a: ‘jastrebovi’ protiv ‘golubova’. Više ništa neće biti isto