Oleg Kononenko i Nikolai Chub proveli su više od 370 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici
Ruski kozmonauti Oleg Kononenko i Nikolai Chub oborili su rekord za najdužu neprekidnu misiju na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), nakon što su u orbiti proveli više od godinu dana.
Kononenko i Chub upisali su se u knjigu rekorda u petak u 16:06:51 po moskovskom vremenu, kada su oborili prethodni rekord kolega kozmonauta Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina te američkog astronauta Francisca Rubija, koji su proveli 370 dana, 21 sat, 22 minute, i 16 sekundi na ISS-u od rujna 2022. do rujna 2023.
Do povratka na Zemlju svemirskom letjelicom Soyuz-MS u ponedjeljak, Kononenko i Chub će provesti 374 dana u svemiru, objavila je ruska svemirska agencija Roscosmos.
Dvojica kozmonauta stigla su na ISS 15. rujna prošle godine. Misija je bila Chubovo prvo putovanje u svemir, ali Kononenkovo peto. Još u veljači, Kononenko je oborio svjetski rekord za najviše vremena provedenog u svemiru od strane jedne osobe, zasjenivši 878 dana i 11 sati koje je postavio ruski kozmonaut Gennady Padalka 2015. godine.
Kononenko se od lipnja prijavio 1000 dana daleko od Zemlje. Do trenutka kada se vrati kući sljedećeg tjedna, provet će ukupno 1110 dana, ili više od tri godine, u svemiru.
Još jedan ruski kozmonaut, Valerij Poljakov, drži rekord za najduže pojedinačno putovanje u svemir, provevši 437 dana, 17 sati, 58 minuta i 17 sekundi na sada već nepostojećoj svemirskoj postaji Mir između siječnja 1994. i ožujka 1995.
Na ISS-u se trenutno nalazi 15 ljudi, uključujući šest NASA-inih astronauta i četiri Roscosmosova kozmonauta. Dvoje NASA-inih astronauta, Butch Wilmore i Suni Williams, prvotno su se trebali vratiti na Zemlju u lipnju. Međutim, njihova svemirska letjelica Boeing Starliner naišla je na tehničke poteškoće dok je bila na putu prema ISS-u, te je ranije ovog mjeseca otišla kući bez posade.
Wilmore i Williams vratit će se kući u veljači u kapsuli kojom upravlja Boeingov vodeći konkurent, SpaceX Elona Muska.