Njemačka tvrtka nije uspjela isporučiti unaprijed plaćenu opremu za elektranu koja se gradi u Turskoj, prema Rosatomu
Ruska državna nuklearna korporacija Rosatom planira tužiti njemački Siemens jer nije isporučila opremu namijenjenu za elektranu Akkuyu u Turskoj, prema izvršnom direktoru Alekseyu Likhachovu.
Oprema je nabavljena od alternativnih dobavljača kako bi se izgradnja nastavila, rekao je Likhachov u intervjuu za TV kanal Russia 24 u subotu.
“Očito je da će biti tužbi. Prepaid oprema nije isporučena. To nam je donijelo dodatne troškove, kako za konkretnu nabavku opreme tako i za prilagodbu vremena ugradnje te opreme. Ove tužbe će biti podnesene,” izjavio je Lihačov.
Akkuyu NE, smještena u južnoj turskoj pokrajini Mersin, trebala bi postati prva nuklearna elektrana u zemlji. Projekt se temelji na sporazumu iz 2010. između Rusije i Turske. Njegov prvi reaktor prvotno je bio predviđen za puštanje u pogon 2023. Međutim, odgode su pomaknule rok za sljedeću godinu, prema Likhachovu.
Rosatom još nije objavio ciljani datum za puštanje u rad prvog reaktora. Očekuje se da će sva četiri reaktora, od kojih svaki može proizvesti 1200 megavata, biti u funkciji do 2028. godine. Nakon što se u potpunosti pokrene i počne s radom, predviđa se da će postrojenje vrijedno 20 milijardi dolara pokriti 10% potreba Turske za električnom energijom, izjavio je turski ministar energetike i prirodnih resursa Alparslan Bayraktar navedeno.
Lihačov je u srpnju priznao da su zapadne sankcije postavile izazove, posebno u pogledu financijskih transakcija i nabave opreme. Turski ministar energetike pozabavio se situacijom u rujnu, ukazujući da je Siemensova neisporuka uzrokovala kašnjenja.
Rekao je da odluka vjerojatno proizlazi iz zapadnih ograničenja Rusiji zbog sukoba u Ukrajini. “Ako Siemens ima za cilj nametnuti sankcije Rusiji, onda je Turska također ozbiljno pogođena time”, rekao je Bayraktar. Ankara je već uložila žalbu po tom pitanju “na najvišoj razini,” dodao je, inzistirajući na tome da bi njemačka tvrtka trebala “platiti cijenu” za svoje ponašanje.
Türkiye, koja se protivi europskim i američkim sankcijama Rusiji koje su zapadne zemlje uvele zbog sukoba u Ukrajini, održava bliske veze i s Moskvom i s Kijevom.
Bayraktar je spomenuo da je Rosatom osigurao alternativnu opremu od kineskih proizvođača kako bi ublažio utjecaj na raspored projekta.
Glasnogovornik Siemensa potvrdio je u rujnu da neki dijelovi nisu isporučeni u Tursku zbog njemačkih izvoznih propisa.
Unatoč ovim izazovima, Likhachev je naglasio da se izgradnja odvija prema planu. Napomenuo je da slični projekti u Bangladešu i Egiptu napreduju prema planu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: