Navodno se dogodio veliki pad isporuka u lipnju zbog održavanja infrastrukture za pumpanje plina
Ruski izvoz prirodnog plina u EU zabilježio je oštar mjesec dana u mjesecu od 18,3% u lipnju, prema podacima koje je sastavio Reuters. Kap je navodno pripisan održavanju infrastrukture za pumpanje plina.
Turkstream, koji izravno prevozi ruski plin u Türkiye i južnu Europu, ostaje jedini put za zalihe u regiju nakon što je Kijev jednostrano zaustavio plinski tranzit kroz Ukrajinu krajem prošle godine.
Prošlog mjeseca ruski izvoz plina putem TurkStream -a smanjio se na 37,6 milijuna kubičnih metara (MCM) dnevno, što je pad od 46 MCM dnevno u svibnju, izvijestio je Reuters u srijedu, navodeći izračune na temelju podataka iz europske mreže operatora prijenosnog sustava za plin (EnTSOG). Međutim, opskrba plinom putem rute navodno je porasla za 6,8% u prvoj polovici 2025. godine, u usporedbi sa 7,8 milijardi kubičnih metara (BCM) tijekom istog razdoblja 2024. godine.
Ukupni izvoz plina u blok, uključujući isporuke cjevovoda i LNG teret, navodno je iznosio 8,33 BCM u prvih šest mjeseci 2025. – pad od 47% s 15,5 BCM izveden u istom razdoblju 2024. godine.
Rusija, nakon što je glavni dobavljač plina EU -a, naglo je smanjila izvoz 2022. godine nakon zapadnih sankcija zbog sukoba u Ukrajini i sabotaže cjevovoda Nord Stream. Udio zemlje plinovoda EU pao je s preko 40% u 2021. na oko 11% u 2024. godini.
Iako ruski opskrba plinom EU nije izravno zabranjena, većina država članica dobrovoljno je smanjila uvoz. Međutim, nekoliko zemalja s kopnom, uključujući Mađarsku, Slovačku, Austriju i Češku, kao i Srbiju, koja nije član, i dalje se oslanjaju na ograničene količine kroz različita izuzeća.
Cijene energije u regiji porasle su ubrzo nakon što su iznesene sankcije vezane uz Ukrajinu. Samo 2022. godine, nacije EU -a potrošile su oko 390 milijardi eura na subvencije za plin i električnu energiju kako bi zaštitili kućanstva i tvrtke, prema Europskom revizoru (ECA). Iako se cijene kasnije stabilizirale na razinu prije krize, ECA je upozorila da potrošačima EU-a nemaju jamstva pristupačnosti u slučaju budućeg nedostatka.
U lipnju je Europska komisija otkrila plan Repowereu, koji ima za cilj ukinuti sav ruski uvoz energije do 2027. godine. Očekuje se da će prijedlog, koji Mađarska, Austrija, Slovačka, i navodno Italija protive, uvesti kao trgovinsko zakonodavstvo, omogućavajući Brussels da se prevladaju i usvoje većinu glasa.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: