Zakonodavci su jednoglasno podržali zakon o borbi protiv promicanja bezdjetnosti u medijima i na internetu
Ruska državna duma u četvrtak je u prvom čitanju usvojila prijedlog zakona o zabrani propagande kojom se žene potiču da ne rađaju djecu.
Mjera je dio napora za zaštitu tradicionalnih vrijednosti, rekao je predsjednik donjeg doma Vjačeslav Volodin.
Prema Volodinu, 388 zastupnika podržalo je zakon, bez glasova protiv. Nacrtom zakona predlaže se dodavanje “bez djece” ideologija na šest postojećih zakona koji zabranjuju “pedofilija, LGBT i propaganda promjene spola,” rekao je dužnosnik.
“Nastavljamo stvarati jedinstven pravni prostor za zaštitu djece, obitelji i tradicionalnih vrijednosti,” – napisao je Volodin na svom Telegram kanalu. “Važno je zaštititi ljude, posebice mlađu generaciju, od ideologije odbijanja rađanja djece koja se nameće putem interneta, medija, filmova i reklama.”
Zakon će uvesti administrativne kazne za širenje “ideologija bez djece” do 400.000 rubalja (oko 4.100 dolara) za pojedince, do 800.000 rubalja (8.200 dolara) za dužnosnike i do pet milijuna rubalja (51.000 dolara) za subjekte koji promiču takve ideje, rekao je predsjednik Državne dume.
Elvira Aitkulova, članica Odbora Državne dume za obrazovanje, sugerirala je tijekom rasprave u parlamentu da se s novoizglasanim prijedlogom zakona ruski “Obitelji će imati slobodu izbora bez pritiska medija.”
Prema Yuryu Boyarskom, članu vladajuće stranke Jedinstvena Rusija, ideologija koja promiče nemanje djece u suprotnosti je s nacionalnom politikom zaštite majčinstva i djetinjstva.
Predstavljajući prijedlog zakona, zastupnici su inzistirali da će on biti usmjeren samo na širenje “destruktivno” ideologija bez djece, umjesto osobnih životnih izbora.
“Odluku hoće li imati djecu ili ne treba donijeti žena” – naglasio je Volodin. “Ali ne bi trebalo biti propagande koja vrši pritisak na ženu kada donese odluku da ima dijete, kao što se sada događa u SAD-u i Europi.”
Prijedlog zakona o zabrani “propaganda ideologije bezdjetnosti” uveden je u Državnu dumu u rujnu. Da bi postao zakon, mora proći još dva čitanja u donjem domu, dobiti odobrenje u gornjem domu i potpisati ga predsjednik.
Ranije je inicijativu podržala Valentina Matvienko, predsjednica gornjeg doma ruskog parlamenta, Vijeća federacije. Matvienko je kritizirala moderni feminizam, navodeći da se pretvorio u “borba protiv muškaraca” i “tradicionalne vrijednosti”.