Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i njegov srpski kolega Aleksandar Vučić sastali su se u četvrtak tijekom summita Europske političke zajednice (EPC) u Londonu. Obojica su na društvenim mrežama izvijestili javnost o sastanku – piše Radio Slobodna Europa. Četvrti sastanak Europske političke zajednice okupio je čelnike cijelog kontinenta u palači Blenheim u Oxfordshireu, u Ujedinjenom Kraljevstvu. Čelnici su ponovno potvrdili svoju kontinuiranu potporu Ukrajini i razgovarali o temama energetike i povezanosti, sigurnosti i demokracije te migracija.
“Dobar sastanak sa predsednikom Zelenskim o svim izazovima i važnim pitanjima, kako za Srbiju i Ukrajinu, tako i za Evropu i svet. Naglasio sam važnost obnavljanja mira i stabilnosti na celom našem kontinentu i ponovio da se do toga može doći samo kroz dijalog i politička rešenja”, napisao je Vučić na svom Instagram profilu.
“Tijekom susreta s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao sam o sigurnosnim pitanjima i razvoju bilateralnih odnosa. Zahvalan sam Srbiji zbog sudjelovanja na prvom Globalnom mirovnom summitu i potpisivanja Zajedničke deklaracije. Cijenimo financijsku i humanitarnu pomoć našoj državi”, napisao je Zelenski na svom profilu na X-u.
During the meeting with Serbia’s President Aleksandar Vučić @avucic, we discussed security issues and bilateral relations development.
I am grateful for Serbia’s participation in the first Global Peace Summit and its endorsement of the Joint Communiqué.
We appreciate the… pic.twitter.com/ctQlg8ee65
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 18, 2024
Nejednoznačni odnosi s Rusijom
“Najproruskija europska zemlja”, koja kategorički odbija pridružiti se sankcijama protiv Moskve, istovremeno naoružava njenog zakletog neprijatelja. Moskva radije ignorira povremena zastranjena svojih ‘srpskih prijatelja’ jer odnos s Beogradom vidi kao ključan za održavanje privida ruskog utjecaja na Balkanu – piše Balkan Insight.
Do sada je Srbija Ukrajini posredno opskrbila naoružanje vrijedno 800 milijuna eura – otkriva Financial Times. Kremlj je tu stvar jednostavno pomeo pod tepih. Čak ni najžešći komentatori u Moskvi nisu osudili srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji je opet pokazao rijetku sposobnost da zadrži naklonost Kremlja. Međutim, nije izvjesno koliko dugo će Moskva tolerirati dvojaku Vučićevu politiku. Naime, zamjenik ministra vanjskih poslova Rusije, Aleksandar Gruško, početkom mjeseca je napustio Srbiju ubrzo nakon susreta s Aleksandrom Vučićem, nezadovoljan epilogom sastanka, piše Nova.rs.
Vučićev dosadašnji ključ za uspjeh je njegovanje prijatelja unutar režima, vodeći se tim da rusku politiku ne oblikuju apstraktni nacionalni interesi, već osobne agende njezinih dužnosnika. Njegov odani suradnik Aleksandar Vulin imao je posebnu ulogu u održavanju “starih prijateljstava”, posjećujući Moskvu kako bi održao odnose.
Vulinov networking u Moskvi
Aleksandar Vulin, tijekom mandata ministra obrane, unutarnjih poslova, razvio je blizak odnos s ruskim sigurnosnim službama. Zbog toga je dospio na popis američkih sankcija u srpnju 2023. Sljedećih pet mjeseci proveo je kao privatni građanin, ali je tri puta putovao u Rusiju i sastajao se s visokim dužnosnicima.
Bez obzira na Vulinove formalne dužnosti, njegova misija ostaje ista: uspostaviti osobne veze s vodećim ruskim dužnosnicima i uvjeriti ih da je Vučić najbolji saveznik Moskve na Balkanu.
Narativ je da Beograd ponekad mora poduzimati antiruske korake zbog Zapada, ali Moskva ne bi trebala upasti u tu zamku. Mit o vječnom rusko-srpskom prijateljstvu ostaje ključan dio međudržavne suradnje dok Srbija nastavlja zarađivati na ratu u Ukrajini.
Scholz žurno leti u Srbiju k Vučiću. Što je u pozadini i zašto strahuje Ursula von der Leyen