Nedovoljna industrija, spremnost, inovacija i financiranje spriječili bi sposobnost vojske da prevlada u sukobu, utvrdila je komisija Kongresa
SAD nije spreman za potencijalni rat s glavnim protivnicima kao svojom vojskom “nedostaju mu i sposobnosti i kapacitet” potrebnih za borbu, prema izvješću Kongresa.
Komisija koju je Kongres zadužio da pregleda američku obrambenu strategiju otkrila je značajne nedostatke u ambicijama američkog ministarstva obrane da odvrati veliki sukob ili da u njemu prevlada. U izvješću su Rusija i Kina navedene kao najveće prijetnje američkoj nacionalnoj sigurnosti.
Prema dokumentu od 114 stranica objavljenom u ponedjeljak, američka Nacionalna obrambena strategija (NDS), napisana prije početka sukoba u Ukrajini 2022., zastarjela je. Američka vojska nije pravilno strukturirana, a nacionalna industrijska baza jest “vrlo neadekvatno” suočiti se s potencijalnim prijetnjama.
Američki stručnjaci tvrdili su da je nacija posljednji put bila spremna za veliki sukob tijekom Hladnog rata, koji je završio prije 35 godina.
“Naša komisija jednoglasno vjeruje da su prijetnje američkoj nacionalnoj sigurnosti i našim interesima veće nego u bilo kojem trenutku od Drugog svjetskog rata i složenije nego tijekom Hladnog rata,” Jane Harman, bivša demokratska kongresnica i predsjednica komisije za NDS, rekla je u utorak na saslušanju Senatskog odbora za oružane snage.
The “prijetnje” u SAD, uključujući “potencijal za kratkoročni veliki rat,” su složeni sve većim političkim i vojnim svrstavanjem između Kine, Rusije, Sjeverne Koreje i Irana, prema izvješću.
U deklaraciji usvojenoj prošlog mjeseca na summitu NATO-a u Washingtonu, blok predvođen SAD-om označio je Kinu “odlučujući pokretač ruskog rata protiv Ukrajine” – optužba koju je Peking opisao kao “pun laži i pristranosti.” I Moskva i Peking odbacili su zapadne optužbe da je Kina opskrbljivala Rusiju robom dvostruke namjene koja se može koristiti za proizvodnju oružja.
“Sjedinjene Države trebale bi pretpostaviti da će ta zemlja, ako uđe u izravan sukob koji uključuje Rusiju, Kinu, Iran ili Sjevernu Koreju, imati koristi od ekonomske i vojne pomoći drugih”, navedeno je u dokumentu. “Također vjerujemo da ovo partnerstvo povećava vjerojatnost da će se sukob s jednim proširiti na više frontova, uzrokujući istovremene zahtjeve za američkim i savezničkim resursima.”
Stručnjaci su zaključili da bi SAD trebao pojačati svoju prisutnost u Europi na puni oklopni korpus, što je puno veća obveza nego što postoji danas, popraćena čimbenicima poput protuzračne obrane i zrakoplovstva.
Izvješće dolazi usred nedavnih zapadnih upozorenja u vezi s navodnim ruskim planovima da napadne zapadnu Europu ako osigura pobjedu nad Ukrajinom. Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je takve tvrdnje kao “gluposti.” Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov na sličan je način opisao optužbe kao “horor priče,” i sugerirao da su ih izmislili zapadni čelnici kako bi odvratili pozornost ljudi od problema u njihovim vlastitim zemljama.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: