SAD aktivno rade na širenju vojne koalicije s ciljem zaštite svojih saveznika na Bliskom istoku, posebno u kontekstu povećanih prijetnji od strane “Osovine otpora” (Izraelci ju nazivaju “Osovinom zla”), koja uključuje Iran i njegove saveznike – piše libanonski Al Akhbar.
Ova koalicija nastoji aktivirati zemlje u regiji, poput Jordana, Cipra i Grčke, da zauzmu aktivan stav u presretanju prijetnji koje bi mogle doći od Irana i njegovih saveznika.
Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku kada se Izrael priprema za moguće napade iz Irana i Hezbollaha, nakon što su izraelski agenti izveli atentate na visoke dužnosnike Hamasa i Hezbollaha, što je dodatno povećalo napetosti u regiji.
Jordan u neugodnoj situaciji
Jordan je u ovoj situaciji zauzeo delikatan položaj. Kralj Abdullah II je izričito naglasio da ne želi biti percipiran kao branitelj Izraela, osobito zbog unutarnjih političkih i društvenih okolnosti, uključujući osudu susjednih arapskih zemalja i osjećaje palestinskog stanovništva unutar Jordana.
Podsjetimo, Jordan se našao u središtu sukoba između Irana i Izraela nakon što je u travnju oborio desetke iranskih dronova koji su letjeli prema izraelskom teritoriju. Taj potez izazvao je gnjev domaće i regionalne javnosti.
Ipak, Jordan se našao u neugodnoj situaciji jer je američki pritisak na njega sve veći, osobito nakon najave o uspostavi prvog ureda NATO-a za vezu u Ammanu koja je opisana kao “značajna prekretnica” u strateškom partnerstvu između NATO saveza i Jordana.
Cipar i Grčka također uključeni
Cipar se također našao pod velikim pritiskom, posebno zbog svoje geografske blizine Bliskom istoku i svoje uloge kao strateškog vojnog saveznika SAD-a i Izraela. Nedavno je na Cipar stiglo veliko američko vojno izaslanstvo koje je donijelo veliku količinu oružja i opreme za protuzračnu obranu, što je izazvalo zabrinutost kod lokalnih dužnosnika.
Ciparske vlasti su svjesne da njihova uloga u ovom sukobu može dovesti do toga da otok postane meta iranskih i Hezbolahovih napada, unatoč njihovim pokušajima da umanje svoju uključenost. Ovaj strah dodatno pojačava prisustvo britanskih i francuskih vojnih baza na otoku koje su pojačane dodatnim snagama i opremom.
Grčka je također uključena u ove pripreme, služeći kao poligon za obuku izraelskih zračnih snaga. Izraelsko ratno zrakoplovstvo koristi grčki teritorij zbog njegovog složenog terena, što simulira uvjete za moguće vojne operacije protiv Irana.
F-22 stigao na Bliski istok
Američki borbeni zrakoplovi F-22 stigli su na Bliski istok kao dio strateškog poteza Sjedinjenih Američkih Država kako bi obuzdali eventualni iranski napad – piše The Jerusalem Post.
Američki ministar obrane Lloyd Austin razgovarao je ranije s izraelskim ministrom obrane Yoavom Gallantom kako bi ga obavijestio o dolasku tih zrakoplova. U razgovoru, Austin je naglasio da raspoređivanje F-22 nije samo vojni potez, već i diplomatski signal kako bi se ukazalo na ozbiljnost situacije.
Austin je također istaknuo važnost postizanja prekida vatre u Gazi, što bi omogućilo oslobađanje talaca koje drži Hamas i omogućilo prijeko potrebnu humanitarnu pomoć civilima pogođenim sukobom.
Osim toga, Austin je najavio raspoređivanje dodatnih borbenih zrakoplova i nosača zrakoplova u regiji, što uključuje i premještanje vojnih aviona iz Omanskog zaljeva prema vojnim bazama u Jordanu, Cipru i Grčkoj.
Uloga Cipra, Jordana i Grčke u ovom sukobu stavljena je pod povećalo, budući da su ove zemlje ključne u američkoj strategiji za obuzdavanje iranskih i Hezbolahovih prijetnji. Međutim, njihova prisutnost i sudjelovanje u ovoj koaliciji izaziva nelagodu unutar tih zemalja, kako zbog unutarnjih političkih pritisaka, tako i zbog straha od odmazde od strane Osovine otpora.
Izraelski F-15 u akciji: ‘Opasni avanturizam Izraela može izazvati regionalni rat’