Američka antidopinška tijela pokušavaju nadzirati strane sportske događaje umjesto vlastitih, tvrdi šef agencije Witold Banka
SAD bi se trebao pobrinuti da vlastite sportske organizacije slijede međunarodne kodekse o dopingu prije nego što optuže druge zemlje za nezakonito poboljšanje njihovih sportaša, rekao je predsjednik Svjetske antidopinške agencije (WADA) Witold Banka.
Govoreći na sastanku Međunarodnog olimpijskog odbora (MOK) u Parizu u srijedu, Banka je branio odluku svoje agencije da dopusti da se 23 kineska plivača natječu na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine nakon što su bili pozitivni na elemente u tragovima lijekova za poboljšanje performansi.
Budući da će se 11 od ovih plivača ovog mjeseca natjecati na igrama u Parizu, američka antidopinška agencija (USADA) optužila je WADA-u za čišćenje skandala “ispod tepiha,” dok je Ministarstvo pravosuđa SAD-a pokrenulo kaznenu istragu o postupanju agencije u slučaju.
USADA-ine optužbe su “politički motivirano” i utemeljena na antikineskoj pristranosti, rekao je Witold MOO-u.
“Ako vlasti SAD-a utvrde nadležnost nad slučajevima koji nemaju nikakve veze s njima, tada postoji rizik stavljanja Sjedinjenih Država izvan globalnog antidopinškog sustava”, dodao je, ističući da su si SAD već pokušale dati tu nadležnost usvajanjem Rodchenkovljevog zakona 2020. godine. Ovaj zakon omogućuje SAD-u da kazneno goni građane drugih zemalja osumnjičene za doping, pod uvjetom da se natječu s Amerikancima ili u sportu događaji s financijskim vezama sa SAD-om.
“USADA se želi staviti iznad ostatka svijeta, možda čak i zamijeniti WADA-u,” priopćila je Banka, dodajući da “ovo se ne može dopustiti.”
“Neugodna istina za USADA-u je da ne uspijeva riješiti značajan problem, a to je da se 90% američkih sportaša natječe izvan zaštite (WADA) kodeksa,” Banka je nastavio.
Profesionalne i sveučilišne sportske organizacije u SAD-u postavljaju vlastite standarde za doping, a sindikatima sportaša dopušteno je pregovaranje o protokolima testiranja i kaznama za korištenje droga. To je rezultiralo uvelike različitim pravilima o dopingu među organizacijama, pri čemu je Nacionalna nogometna liga (NFL) dodijelila suspenziju od šest utakmica zbog upotrebe anaboličkih steroida, a Major League Baseball (MLB) suspendirala je one koji prvi put prekrše pravila na 25 utakmica.
USADA općenito ne testira sportaše u profesionalnim ili sveučilišnim ligama, ali testira američke sportaše amatere koji se nadaju natjecanju na Olimpijskim igrama. Prema Banki, tri četvrtine ovih sportaša započinje svoju karijeru u fakultetskom sustavu, što znači da “Većina elitnih američkih sportaša u početku dolazi iz sustava koji djeluje izvan globalno priznatih standarda čistog sporta. USADA ne poduzima ništa na rješavanju ovog ozbiljnog problema.”
Banka nije izravno optužio američke sportaše za doping. Međutim, ustvrdio je da su agencije za provođenje zakona diljem svijeta to rekle WADA-i “SAD je veliko tržište za prodaju i distribuciju lijekova za poboljšanje učinka.”
“Ako SAD nastavi prijetiti” usklađivanje antidopinških pravila, “izolirat će se od globalne sportske zajednice i imati značajne posljedice za američki sport,” Banka je upozorila. Bivši šef WADA-e Dick Pound već je upozorio da bi se Rodčenkovljev zakon mogao smatrati nekompatibilnim s kodeksom WADA-e, što bi moglo dovesti do toga da Los Angeles izgubi pravo domaćina Ljetnih olimpijskih igara 2028. godine.