Novo izvješće Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ocijenilo je zemlje prema njihovoj sposobnosti da odmah usvoje umjetnu inteligenciju (AI) u svoja gospodarstva, još jednom pozivajući kreatore politike da osiguraju da tehnologija koja mijenja živote “može koristiti svima”.
“U većini scenarija, umjetna inteligencija će vjerojatno pogoršati ukupnu nejednakost, što je zabrinjavajući trend koji kreatori politike mogu spriječiti”, napisao je MMF u objavi na blogu o svojim podacima. “U tu svrhu, nadzorna ploča je odgovor na značajan interes naših dionika za pristup indeksu.”
Indeks mjeri spremnost zemlje za usvajanje umjetne inteligencije kroz četiri ključne mjere: digitalna infrastruktura, ljudski kapital i politike tržišta rada, inovacije i ekonomska integracija i regulacija.
Indeks dijeli zemlje u pet skupina s ocjenom od 0 do 1, s višim rezultatom koji predstavlja povoljniju spremnost na umjetnu inteligenciju, ocjenjujući 174 zemlje.
ŠTO JE UMJETNA INTELIGENCIJA (AI)?
Prema tim ocjenama, SAD i Nizozemska su na vrhu ljestvice s vrijednošću spremnosti od 0,77. Ostale visoko ocijenjene zemlje su Finska i Estonija s .76, Novi Zeland, Njemačka i Švedska s .75 te Australija, Japan i Izrael s .73.
Tajvan, koji je srce proizvodnje poluvodiča i proizvođač najnaprednijih mikroprocesora, iznenađujuće je dobio ocjenu .67.
Suparničke nacije na Zapadu dobile su lošije ocjene, s Kinom 0,64, Rusijom 0,56, Iranom 0,38 i Venezuelom 0,27.
NATO-V INOVACIJSKI FOND OD 1,1 MILIJARDE USD ULAŽE U AI, ROBOTE I SVEMIRSKU TEHNIKU
Indija, industrijska sila i zemlja koja se brzo popela na ljestvici velikih gospodarstava da bi prestigla UK kao peto najveće gospodarstvo počevši od 2022., ima ocjenu 0,49.
Na dnu – zemlje koje su najmanje spremne prihvatiti AI – bile su Južni Sudan s .11, Afganistan s .13, Srednjoafrička Republika (CAR) s .18 i Somalija s .2. Sve ostale nacije dobile su ocjenu 0,25 ili više.
Za zemlje poput Afganistana, MMF-u nedostaju podaci o gospodarstvu, što je možda iskrivilo neke podatke. Zemlje poput Sjeverne Koreje, Jemena, Eritreje i Turkmenistana nisu se pojavile na karti jer “nema podataka” o njima.
MMF je upozorio da se njegovi podaci pokazali “izazovnim” za prikupljanje i sintetiziranje, ističući da su “institucionalni zahtjevi za integraciju umjetne inteligencije u cijelom gospodarstvu još uvijek neizvjesni”.
NOVI TEST KRVI MOGAO JE OTKRITI RAZARAJUĆE STANJE GODINAMA PRIJE NEGO SE POJAVE SIMPTOMI
“Kao što nadzorna ploča pokazuje, različite su zemlje na različitim stupnjevima spremnosti u iskorištavanju potencijalnih prednosti umjetne inteligencije i upravljanju rizicima”, napisao je MMF.
“U naprednim gospodarstvima, primjerice, oko 30% radnih mjesta moglo bi imati koristi od integracije umjetne inteligencije”, objasnio je MMF. “Radnici koji mogu iskoristiti tehnologiju mogli bi ostvariti povećanje plaće ili veću produktivnost, dok bi oni koji to ne mogu mogli zaostati.”
“Mlađim radnicima bi moglo biti lakše iskoristiti prilike, dok bi se stariji radnici mogli teško prilagoditi”, dodaje se.
Prethodna analiza MMF-a utvrdila je da će umjetna inteligencija transformirati otprilike 40% globalnog zapošljavanja, što je u skladu s povijesnim učincima automatizacije i napretka informacijske tehnologije. Međutim, ono što umjetnu inteligenciju izdvaja kao izazov je činjenica da će ona također utjecati na visokokvalificirane poslove. A u naprednijim gospodarstvima, do 60% radnih mjesta može biti pogođeno.
KLIKNITE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
U svojoj novoj analizi, MMF je sugerirao da bi zemlje s naprednijim gospodarstvima trebale nastojati proširiti mreže socijalne sigurnosti, ulagati u obuku radnika i dati prioritet inovacijama i integraciji umjetne inteligencije.
“Koordinirajući se međusobno na globalnoj razini, te bi zemlje također trebale ojačati regulativu kako bi zaštitile ljude od potencijalnih rizika i zlouporaba te izgradile povjerenje u umjetnu inteligenciju”, rekao je MMF. “Prioritet politike za tržišta u nastajanju i gospodarstva u razvoju trebalo bi biti postavljanje snažnih temelja ulaganjem u digitalnu infrastrukturu i digitalnu obuku radnika.”