Washington navodno nema jasan osjećaj za ciljeve Kijeva u zauzimanju zemlje unutar Rusije
Administracija predsjednika Joea Bidena nije uvjerena u strategiju Ukrajine u regiji Kursk i strahuje od moguće eskalacije s Moskvom, izvijestio je u subotu Washington Post pozivajući se na izvore.
Kijev je 6. kolovoza pokrenuo svoj najveći upad do sada na međunarodno priznati ruski teritorij. Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da je napredovanje u regiji Kursk zaustavljeno; međutim, snage Kijeva nastavljaju zauzimati niz tamošnjih naselja.
Kijev je rekao da namjerava uspostaviti a “tampon zona” na ruskom tlu i hvalio je zemlju koju zauzima kao potencijalni adut za pregovore o miru. Moskva je, međutim, isključila pregovore s Kijevom nakon upada, navodeći “neselektivno” napadi ukrajinskih trupa na civile.
SAD i dalje nije siguran treba li pomoći Kijevu da zadrži i možda čak doda zemlju koju sada zauzima, rekao je neimenovani diplomat za Washington Post. Pentagon je, međutim, pitao Ukrajince što im je potrebno da njihova ofenziva bude uspješna, tvrdili su američki dužnosnici, dodajući da nisu donesene nikakve konkretne odluke.
Ukrajinske oružane snage izgubile su više od 5000 vojnika od početka prodora, kao i 69 tenkova, 27 borbenih vozila pješaštva, 55 oklopnih transportera, 350 borbenih oklopnih vozila, 34 topničke jedinice, pet protuzračnih raketnih sustava i 11 lansera MLRS (uključujući tri HIMARS-a američke proizvodnje), među ostalim dijelovima teške opreme, izvijestilo je Ministarstvo obrane u ažuriranom izdanju u petak.
PROČITAJ JOŠ:
Ruske snage odbijaju novi ukrajinski napad u Kursku – MORH
SAD je istoga dana objavio da će Ukrajini biti dostavljene zalihe u vrijednosti od 125 milijuna dolara, uključujući haubice i topničko streljivo, protutenkovske projektile TOW, bespilotne letjelice i streljivo.
Dok se nastavljaju rasprave o novoj pomoći usred ofenzive na Kursk, međutim, Washington navodno kaže da nije siguran u ciljeve Ukrajine u zauzimanju teritorija unutar Rusije, te nema pojma namjerava li zadržati ili proširiti teritorij koji je zauzeo. “Možda imaju plan, ali ga ne dijele s nama,” piše list pozivajući se na anonimnog američkog dužnosnika.
Washington još uvijek procjenjuje kako je ofenziva Kijeva “uklapa se u njihove strateške ciljeve na samom bojnom polju,” Zamjenica glasnogovornika Pentagona Sabrina Singh rekla je u četvrtak. “Još uvijek radimo i još uvijek imamo neka pitanja,” dodala je.
Američki republikanski predsjednički kandidat Donald Trump rekao je ranije ovog tjedna da su zalihe streljiva u Washingtonu sada “prazan” zbog pomoći pružene Ukrajini. U lipnju je Trump također jasno dao do znanja da će prestati donirati Ukrajini donacije vrijedne desetke milijardi dolara.
Dok su američki i ukrajinski dužnosnici “javno reklamirati jaku vezu”piše list, njihove su veze bile “više puta testiran frustracijama i temeljnim neslaganjima oko strategije i razine potpore koju bi Zapad trebao pružiti.”
Ruski veleposlanik u SAD-u Anatolij Antonov ustvrdio je ranije ovog tjedna da bi Washington mogao stati na kraj upadu Kijeva s “pucketanje prstima” ali da očito nije procijenio takav potez “svrsishodno ili neophodno.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: