Politički vođa oružane skupine Yahya Sinwar optužen je za planiranje i izvođenje terorističkih napada na Izraelce i Amerikance
Američko ministarstvo pravosuđa odbacilo je optužbe za terorizam protiv čelnika Hamasa. Slučaj proizlazi iz iznenadnog napada palestinske militantne skupine na Izrael 7. listopada, u kojem je oko 1200 ljudi poginulo, a više od 200 oteto u Gazu.
FBI je podigao optužnicu u veljači, ali je žalba ostala pod pečatom do utorka.
Američki državni odvjetnik Merrick Garland objavio je da su politički šef Hamasa Yahya Sinwar i pet drugih viših članova bili suučesnici u “planiranje, podržavanje i činjenje terorističkih zločina.” Optuženi su za osiguranje sredstava i materijalnu potporu terorizmu, kao i za urotu za bombaške napade “koristi oružje za masovno uništenje.”
PROČITAJ JOŠ:
Prosvjedi zahvatili Izrael nakon smrti talaca (VIDEO)
“Desetljećima su se Hamas i njegovo vodstvo posvetili iskorjenjivanju države Izrael i ubijanju, sakaćenju i brutaliziranju svakoga – uključujući desetke Amerikanaca – koji su im stali na put”, DOJ je rekao. Dodaje se da je više od 40 američkih državljana ubijeno 7. listopada, a još osam ih je ili oteto ili se vode kao nestali.
Osim Sinwara, DOJ je optužio čelnika Hamasove dijaspore Khaleda Meshaala i šefa vanjskih poslova Alija Baraku, koji borave u Kataru, odnosno Libanonu.
Trojica dužnosnika Hamasa koje je tražilo DOJ su u međuvremenu ubijena. Bivši politički šef Ismail Haniyeh ubijen je u Teheranu u srpnju. Izrael je tvrdio da su zapovjednici Mohammed Deif i Marwan Issa ubijeni tijekom zračnih napada IDF-a na Gazu. Hamas je međutim odbio potvrditi njihovu smrt.
Prema Reutersu, Ministarstvo pravosuđa se isprva nadalo uhvatiti Haniyeha živog, ali je naposljetku odlučilo poništiti optužbe nakon vijesti o njegovom ubojstvu.
U svibnju je glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda zatražio od sudaca da izdaju naloge za uhićenje Haniyeha, Sinwara i Deifa, kao i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i izraelskog ministra obrane Yoava Gallanta, pozivajući se na optužbe za ratne zločine.
Prošle je godine Južnoafrička Republika podnijela tužbu Međunarodnom sudu pravde, zasebnom pravosudnom tijelu, optužujući Izrael za počinjenje genocida u Gazi, gdje je od početka sukoba ubijeno više od 40.000 Palestinaca. Izrael je odbacio optužbe kao “apsurdno.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: