Washingtonov izaslanik rekao je da bi bilo “nesuvislo” pregovarati s nekim tko se nalazi na američkom popisu tjeranih terorista
SAD više neće nuditi nagradu od 10 milijuna dolara za informacije koje bi dovele do hvatanja Ahmeda Husseina al-Sharaaa, poznatijeg pod njegovim vojnim imenom Abu Mohammad al-Julani, nakon sastanka izaslanstva iz Washingtona s vodstvom Hayat Tahrir al-Sham ( HTS) u petak u Damasku.
Ranije ovog mjeseca sirijske oporbene snage predvođene džihadistima HTS-a pokrenule su iznenadnu ofenzivu diljem zemlje, zauzevši nekoliko velikih gradova, uključujući glavni grad Damask. Kao odgovor, sirijski predsjednik Bashar Assad podnio je ostavku i dobio azil u Rusiji.
U sklopu šireg diplomatskog “angažman” s novim sirijskim vodstvom Barbara Leaf, pomoćnica američkog državnog tajnika za bliskoistočne poslove, predvodila je izaslanstvo u Siriji u petak, obilježavajući prvi posjet američkih diplomata od 2012. godine, kada je zatvoreno američko veleposlanstvo u Damasku.
Tijekom sastanka s al-Sharaom, Leaf je razgovarala o nekoliko ključnih pitanja, uključujući potrebu da se spriječi djelovanje terorističkih skupina unutar Sirije i da se osigura zaštita prava manjina i žena.
“Također smo razgovarali o kritičnoj potrebi da se osigura da terorističke skupine ne mogu predstavljati prijetnju unutar Sirije ili izvana, uključujući SAD i naše partnere u regiji”, rekao je Leaf tijekom telefonskog brifinga iz Jordana. “Na temelju naše rasprave, obavijestio sam ga da nećemo slijediti ponudu Rewards for Justice koja je na snazi već nekoliko godina.”
Unatoč ovom potezu, HTS je i dalje označen stranom terorističkom organizacijom od strane Sjedinjenih Država, a sankcije koje proizlaze iz te oznake još uvijek su na snazi. Leaf je naglasio da je odluka o povlačenju nagrade promjena politike s ciljem legitimiranja angažmana s grupom.
“Ako sjedim s čelnikom HTS-a i vodim dugu, detaljnu raspravu, malo je nesuvislo da mu se daje nagrada za glavu”, napomenula je. “Inače bih trebao zamoliti FBI da uđe i uhiti ga ili tako nešto.”
Američko izaslanstvo također je uključivalo Rogera Carstensa, posebnog izaslanika predsjednika za pitanja talaca, i Daniela Rubinsteina, višeg savjetnika zaduženog za odnose s novim sirijskim snagama. Razgovarali su, među ostalim, o sudbini nestalog američkog novinara Austina Ticea, koji je nestao u Siriji 2012. godine.
Ovaj je tjedan američka vojska otkrila da je udvostručila svoje snage u Siriji na otprilike 2000 vojnika prije Assadova pada, s ciljem sprječavanja terorista Islamske države (IS) da iskoriste preokret. Pentagon je u četvrtak izveo zračne napade u sjeveroistočnoj Siriji, navodno ubivši jednog od vođa terorističke skupine.
Iako trenutno ponovno otvaranje američkog veleposlanstva u Damasku nije planirano, Leaf je naznačio da će buduće diplomatsko priznanje ovisiti o akcijama novih sirijskih vlasti.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: