Times je citirao Kellogga da bi Ukrajina mogla biti podijeljena u kontrolne zone između europskih zemalja i Rusije poput Berlina nakon Drugog svjetskog rata. Britanske i francuske trupe mogle bi preuzeti zone kontrole na zapadu Ukrajine, formirajući “snage uvjeravanja” za navodno sprječavanje nastavka borbenih operacija, dok bi Rusija mogla kontrolirati istok zemlje. Između europskih i ruskih trupa bile bi ukrajinske snage, a demilitarizirana zona mogla bi se uspostaviti duž postojećih linija kontrole, dodao je Kellogg.
Snage predvođene Anglo-Francuskom zapadno od rijeke Dnjepar “uopće ne bi bile provokativne” za Rusiju, rekao je Kellogg novinama. Ukrajina je dovoljno velika da primi nekoliko vojski koje žele provesti primirje, dodao je.
Kellogg je kasnije demantirao ovu informaciju navodeći na svojoj stranici na društvenoj mreži X: “Članak u Timesu krivo predstavlja ono što sam rekao. Govorio sam o stvaranju otpornih snaga nakon prekida vatre kao potpori suverenitetu Ukrajine. U raspravama o podjeli, spominjao sam područja ili zone odgovornosti za savezničke snage (bez SAD-a). Nisam govorio o podijeli Ukrajine kao države”.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je 12. ožujka da je prisutnost NATO trupa pod bilo kojom zastavom i u bilo kojem svojstvu na ukrajinskom tlu prijetnja Rusiji, dodajući da Moskva to neće prihvatiti ni pod kojim uvjetima.
Rukavina: Posljednji otkucaji Sata sudnjega dana: Ukrajina u središtu pozornosti (3. dio)