Ova vijest, koju je 23. srpnja objavio američki Air Space Forces, sigurno se neće svidjeti Sjevernoj Koreji koja pak posljednjih tjedana i mjeseci ubrzano razvija svestrane odnose s Rusijom koji su kulminirali nedavnim posjetom toj zemlji ruskog predsjednika Vladimira Putina i potpisivanjem ugovora o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Ruske Federacije i Sjeverne Koreje.
Podsjećamo, on predviđa pružanje međusobne pomoći u slučaju agresije na jednog od potpisnika. Mnogi u svijetu zato su ga odmah prozvali vojnim paktom, poput sada već bivšeg glavnog tajnika NATO saveza Jensa Stoltenberga koji je njegovo potpisivanje oštro osudio.
Evo o čemu se konkretno radi, pri čemu glavnu ulogu imaju Sjedinjene Države – zakleti neprijatelj sjevernokorejskog režima i veliki obrambeni partner susjedne mu Južne Koreje.
TOP VIJEST: Putin izjavio da sporazum sa Sjevernom Korejom predviđa međusobnu pomoć u slučaju agresije
Prebacuju zrakoplove iz jedne baze u drugu
Američke Zračne snage – USAF, prebacuju devet dodatnih F-16 lovaca u svoju bazu smještenu najbliže demilitariziranoj zoni (DMZ) koja dijeli Sjevernu i Južnu Koreju, stvarajući takozvanu “Super eskadrilu“.
Lovci dolaze iz zračne baze Kunsan u jugozapadnom dijelu Južne Koreje u zračnu bazu Osan, koja se nalazi svega 50 milja južno od DMZ-a. Ovime će 36. borbena eskadrila u Osanu povećati broj mlažnjaka s 22 na 31. Prijenos će biti jednogodišnji test kako “maksimizirati borbenu učinkovitost”, pri čemu će služba procjenjivati njegov utjecaj na generiranje letova, održavanje i ljudstvo.
“Ovaj test je prilika za nas da vidimo hoće li eskadrile ove veličine povećati našu učinkovitost obuke, a također povećati našu borbenu sposobnost ako odvraćanje ne uspije”, rekao je general pukovnik David. R. Iverson, zapovjednik 7. zračnih snaga i zamjenik zapovjednika američkih snaga u Republici Koreji. Zajedno s lovcima, oko 150 zrakoplovaca, uključujući pilote, inženjere i borbeno pomoćno osoblje, premješta se u bazu Osan koja je od baze Kunsan udaljena samo 100 milja.
Problem su zastarjeli zrakoplovi A-10
Druga borbena eskadrila u zračnoj bazi Osan, 25. borbena eskadrila, ostaje jedina međunarodna postrojba koja drži jurišne zrakoplove A-10. Dok točan vremenski okvir koliko dugo će zračne snage nastaviti s korištenjem jurišnih zrakoplova u bazi ostaje neizvjestan, flota ima ugovor o održavanju s nekoliko južnokorejskih tvrtki do 2029. godine.
Uz povećanu prisutnost F-16 u bazi, neki analitičari sugeriraju da bi USAF mogao povući A-10 s poluotoka ranije nego što je prvotno planirano. Tajnik zračnih snaga Frank Kendall opisao je A-10 kao ” sve zastarjeliji i vrlo težak za održavanje”, dok se USAF zalagao za postupno povlačenje iz flote.
Prebacivanje F-16 na Osan najnoviji je potez Zračnih snaga za prilagodbu položaja lovca u posljednjih nekoliko mjeseci. PACAF-ova strategija 2030. , objavljena u rujnu 2023., napomenula je da “naš trenutni položaj baziranja, optimiziran prije 70 godina, nepovoljno utječe na našu sposobnost da danas brzo odgovorimo na prirodne katastrofe i krize izazvane ljudskim djelovanjem” i obećala je ponovno optimizirati baziranje zapovjedništva.
Stižu dodatni F-15EX u Japan
Ranije ovog mjeseca, Pentagon je objavio da će bazirati 36 zrakoplova F-15EX u zračnoj bazi Kadena u Japanu kako bi zamijenili preostale F-15C/D u bazi. Tijekom posljednjih nekoliko godina, u pripremi za povlačenje 48 komada F-15C/D u bazi, služba je rotirala raspoređivanje lovaca u stratešku bazu u Okinawi, svega 400 milja istočno od Tajvana.
Služba također dodaje četiri F-35A u zračnu bazu Misawa kako bi zamijenila svojih 36 F-16, čineći je prvom stranom bazom u Indo-Pacifiku koja će ugostiti USAF-ove F-35 lovce i drugom ukupno, nakon RAF-ovog Lakenheatha u Ujedinjenom Kraljevstvu
“U zadnjih godinu i pol ili tako nešto, svijet je postao vrlo opasno mjesto”, rekao je bivši zapovjednik PACAF-a (Pacifičko zapovjedništvo) general Kenneth S. Wilsbach početkom ove godine, navodeći rastuću zabrinutost u vezi s Kinom, Sjevernom Korejom i Rusijom.
Pouke iz Ukrajine: Jurišni helikoperi u suvremenom ratovanju