Republikanski predsjednički kandidat tvrdi da su zalihe Washingtona “ispražnjene od svog streljiva” za naoružavanje Kijeva
Američkoj vojsci ponestaje streljiva jer je administracija predsjednika Joea Bidena isušila zalihe kako bi naoružala Ukrajinu i druge nacije, ustvrdio je republikanski predsjednički kandidat Donald Trump. Zapaljivac GOP-a obećao je preokrenuti plimu i napraviti a “povijesna investicija u obnovu” američke vojske, ako bude izabran.
U telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim prošlog mjeseca, Trump je ponovio svoje dugogodišnje obećanje da će brzo okončati sukob između Kijeva i Moskve ako bude izabran u studenom. Još u lipnju, bivši američki predsjednik također je jasno dao do znanja da će prestati donirati Ukrajini donacije vrijedne desetke milijardi dolara.
Obraćajući se svojim pristašama, zajedno sa svojim potpredsjedničkim izborom, senatorom JD Vanceom, u Asheborou, Sjeverna Karolina u srijedu, Trump je požalio: “Izdali su izvješće u kojem se govori o svim ranjivim područjima… slabi smo ovdje, slabi smo tamo.”
“To je kao da kažete: ‘Nemamo municije'” rekao je. “Znaš zašto. Sve smo to predali Ukrajini i raznim drugim mjestima. Dali smo im sve.”
Prema bivšem predsjedniku, besplatno je donirano oružje i streljivo vrijedno milijarde dolara.
Iako nije jasno na koje je točno izvješće Trump mislio, stručnjaci Kongresnog povjerenstva za nacionalnu obrambenu strategiju objavili su krajem srpnja procjenu na 312 stranica, upozoravajući da američka vojska “nedostaju mu i sposobnosti i kapacitet potrebni da bude siguran da može odvratiti i prevladati u borbi.”
Prema izvješću, u hipotetskom budućem sukobu s Kinom, potonja bi vjerojatno bila potpomognuta, barem ekonomski, a moguće i vojno, od strane Rusije, Irana ili Sjeverne Koreje. Time bi izgledi za pobjedu SAD-a bili sve manji, predviđali su vojni stručnjaci.
“Neklasificirane javne ratne igre sugeriraju da bi, u sukobu s Kinom, Sjedinjene Države u velikoj mjeri iscrpile svoje zalihe streljiva za samo tri do četiri tjedna, s nekim važnim streljivom (npr. protubrodskim projektilima) koji bi trajao samo nekoliko dana,” zaključio je dokument.
Stručnjaci u komisiji pripisali su trenutno stanje stvari ozbiljnim nedostacima u američkoj obrambenoj industriji za koje su rekli da će zahtijevati značajna ulaganja da se isprave.