Pad je mogao početi negdje oko prošlog listopada, rekao je bivši savjetnik Federalnih rezervi
Sjedinjene Države možda su već u “obična vanilla recesija,” bivša savjetnica Banke saveznih rezervi Dallasa, Danielle DiMartino Booth, izjavila je u ponedjeljak za CNBC. Izjava dolazi u trenutku kada svjetska tržišta dionica padaju zbog straha da američko gospodarstvo slabi.
Ciklička ili obična recesija je jedna od dvije vrste recesije potaknute potražnjom. Oni obično slijede razdoblja pooštravanja politike koja je usmjerena na zaustavljanje viška potražnje ili problema s inflacijom.
Prema DiMartinu Boothu, izvršnom direktoru i glavnom strategu Quill Intelligencea, recesija je započela negdje oko prošlog listopada. Ukazala je na slabljenje tržišta rada i povećanje broja stečajnih prijava prema Poglavlju 11. Dodatno, rekla je da pad cijena stanova i sve veća ponuda stanova sugeriraju da bi se ovaj trend mogao nastaviti.
Američko gospodarstvo pretrpjelo je neočekivani pad u srpnju jer je zapošljavanje naglo palo, a stopa nezaposlenosti porasla četvrti mjesec zaredom, a povećane kamatne stope uzele su danak tvrtkama i kućanstvima.
Stopa nezaposlenosti skočila je na 4,3%, u odnosu na 4,1% prethodnog mjeseca, izvijestio je u petak Zavod za statistiku rada. Brojka je najveća od početka pandemije Covida 2020.
Broj nezaposlenih u SAD-u porastao je za 352.000 na 7,2 milijuna, što je značajno povećanje u odnosu na 5,9 milijuna registriranih godinu dana ranije, kada je stopa nezaposlenosti iznosila 3,5%.
Izvješće od petka dodatno je potpirilo sve veću zabrinutost da su Federalne rezerve predugo čekale da smanje stope. Zabrinutost zbog recesije u SAD-u uzdrmala je svjetska tržišta u ponedjeljak.
Fed je prošle srijede odlučio zadržati svoju referentnu kamatnu stopu u rasponu od 5,25%-5,50%, gdje je bila više od godinu dana. Predsjednik Fed-a Jay Powell nagovijestio je da bi do prvog smanjenja stope u postpandemijskoj eri moglo doći u rujnu.
DiMartino Booth rekao je za CNBC da Fed nije u potpunosti kriv za visoke razine inflacije, tvrdeći da “Politika kamatnih stopa je tup instrument.” Napomenula je međutim da posjeduje više od jedne četvrtine tržišta hipotekarnih vrijednosnih papira koji su izašli iz razdoblja nakon pandemije, dajući svoju politiku ruku u usponu na trenutnu razinu inflacije.
Bivši Fedov insajder također je ukazao na umjetnu inteligenciju (AI) kao ključni alat za poslodavce koji žele smanjiti troškove, sugerirajući da “Sljedećih šest do 18 mjeseci AI će se… osjećati kao oružje za masovno uništenje” kad je riječ o otkazima.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: