Jadrolinija će obiteljima trojice pomoraca koji su poginuli u Malom Lošinju dati jednokratnu novčanu pomoć od najmanje 50.000 eura, neslužbeno doznaje Večernji. Djeca poginulih pomoraca navodno će dobivati 600 eura mjesečno do kraja svojeg redovnog školovanja, bilo do kraja srednje škole ili do završetka fakulteta ako odluče nastaviti školovanje.
Podsjetimo, nesreća se dogodila 11. kolovoza. Život su izgubili 58-godišnji vođa stroja iz Vinišća Boško Kostović te kormilari, 38-godišnji Marko Topić iz Solina i 54-godišnji Denis Šarić iz Zadra. Na njih je pala više tona teška rampa koja služi za ulazak vozila na trajekt Lastovo.
Tragom navedenog, iščekivajući službene informacije o odštetama obiteljima mornara s ‘Lastova’, odlučili smo podsjetiti na najvišu odštetu isplaćenu u Hrvatskoj. Riječ je o novčanom iznosu koji je riječki KBC morao isplatiti tada 56-godišnjoj Riječanki koja je zbog liječničke pogreške postala doživotni invalid.
Najviša odšteta ikad
U veljači 2019. godine Županijski sud u Rijeci pravomoćno je, nakon 13 godina, presudio da KBC Rijeka mora isplatiti 5,6 milijuna kuna 56-godišnjoj Riječanki. Oštećena pacijentica je, naime, nakon rutinske operacije polipa maternice i ciste na jajniku ostala nepokretna. Riječka bolnica zamolila je pacijenticu da pristane na obročnu otplatu odštete jer bi, prema riječima odgovornih u KBC-u, jednokratna isplata ovako visoke odštete ugrozila poslovanje i funkcioniranje bolnice.
“Dolazak u bolnicu na dan operacije posljednje je čega se uopće sjećam. Moje prvo sljedeće sjećanje je buđenje na Intenzivnoj kada sam shvatila da se ne mogu pomaknuti jer sam priključena na brojne aparate i respirator. To da je moj mozak tijekom uvođenja u anesteziju ostao bez kisika i da je pretrpio velika oštećenja te da sam gotovo tjedan dana bila u komi, na granici života i smrti, saznala sam naknadno iz pričanja moje obitelji i medicinske dokumentacije o neuspjelom zahvatu”, rekla je bila Jutarnjem listu unesrećena pacijentica.
Na Odjelu intenzivne njege je, kaže, provela puna dva mjeseca, nakon čega je potpuno nepokretna, u invalidskim kolicima, prebačena u toplice na rehabilitaciju gdje je provela više od četiri mjeseca.
Iznova je učila govoriti i obavljati osnovne radnje. Osobnu higijenu za nju su radili članovi obitelji, medicinska sestra i fizioterapeut na koje je imala pravo u sklopu pomoći i njege u kući. Nakon što je njezino zdravstveno stanje postalo definitivno, proglašena je nesposobnom za rad i upućena u invalidsku mirovinu.
Onkološka pacijentica zbog proceduralne greške ostala bez važnog benefita: ‘Želim upozoriti sve’
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.