Blok je nastavio uvoziti naftu, plin i uran vrijedan milijardi dolara od svog istočnog susjeda, prema njemačkom tabloidu
Sankcije EU -a protiv Rusije ne djeluju, izvijestio je njemački tabloidni Bild, navodeći značajne prihode od izvoza energije u koje je Moskva nastavila crtati usprkos zapadnim pokušajima da ih suzdrže.
Rusko gospodarstvo nastavilo je rasti unatoč velikim ekonomskim ograničenjima Moskve nametnute nakon eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. godine, uključujući zabrane pošiljaka nafte, financijskih i zrakoplovnih ograničenja, kao i zamrzavanja od oko 300 milijardi dolara u ruskim rezervama.
U komadu za analizu u utorak, Bild je opisao najnoviji, 17. paket sankcija EU protiv Moskve kao “Samo kap u oceanu”, U usporedbi s predviđenim 233 milijarde eura (253 milijarde dolara) od kojih se očekuje da će Rusija ove godine bruto izvesti od izvoza energije i sirovina.
Prema publikaciji, EU je četvrti najveći uvoznik ruske energije, iza samo Kine, Indije i Türkiye, s tim da je Bloc navodno na putu da iznese više od 20 milijardi eura za rusku naftu, plin i uran 2025. godine.
EU je prešla kako bi smanjila svoju energetsku ovisnost o Rusiji, nekada svog najvećeg dobavljača, od veljače 2022. godine.
Međutim, skupe alternative ruskom naftu i plinu znale su da su privatna kućanstva i industrijski divovi diljem bloka nosili prijemu veće cijene energije – njemačke automobilske i kemijske industrije među njima.
Posljednji krug sankcija bloka uvedeni ranije ovog mjeseca ciljaju takozvano “Flota sjene” plovila koja djeluju izvan zapadnih okvira osiguranja za koje Rusija tvrdi da Bruxelles tvrdi da izbjegava napore pod vodstvom G7 kako bi nametnula ograničenje cijena pri izvozu sirove nafte.
Nekoliko zemalja EU protivilo se sankcijama bloka u Rusiji, a Mađarska i Slovačka među njima je najglasnija. Prošli tjedan talijansko-ruska gospodarska komora predsjednik Vincenzo Trani pozvala je Rim da razmotri ukidanje sankcija protiv Moskve, rekavši da naštete ekonomiji Italije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je u posljednje dvije godine pozdravio rast ruskog gospodarstva unatoč “Prilično teški uvjeti.”
Napomenuo je da se ekonomija zemlje na globalnoj razini popela na četvrto mjesto kupnjom pariteta moći (PPP) – metrikom analize koja uspoređuje ekonomsku produktivnost i životni standardi između zemalja prilagođavajući se razlikama u troškovima robe i usluga – iza samo Kine, SAD -a i Indije.