Seizmička aktivnost koja već neko vrijeme pogađa Santorini i okolne grčke otoke još nije završena, a seizmolog upozorava da bi najjači potres mogao tek uslijediti. Rémy Bossu, glavni tajnik Europsko-mediteranskog seizmološkog centra, istaknuo je da će biti potrebno nekoliko dana pa čak i tjedana, kako bi se u potpunosti procijenili učinci neobičnih potresa. Naglasio je da ovakvi nizovi potresa često prethode značajnijem potresu.
Na grčkom otoku Santorini, koji je poznato turističko odredište, proglašeno je izvanredno stanje zbog gotovo stalnih potresa u posljednjim danima, što je izazvalo masovni odlazak posjetitelja i stanovnika.
Najveći potres dosad zabilježen je u srijedu navečer, kada je otok pogodio potres magnitude 5,2. Ovo je bio prvi potres snažniji od magnitude 5,0 otkako su se potresi počeli u prošlom tjednu. Santorini se nalazi na granici afričke i euroazijske tektonske ploče, što ga čini sklonom seizmičkoj aktivnosti. Iako potresi nisu neuobičajeni, ovakva intenzivna i dugotrajna seizmička aktivnost nije uobičajena. Pored Santorinija, potresi su pogodili i okolne otoke Amorgos i Ios.
Neobična situacija
Bossu je opisao trenutnu situaciju kao “iznimno neobičnu”. Obično nakon jakog potresa slijedi niz manjih naknadnih potresa čija se jačina i učestalost smanjuju. Međutim, u ovom slučaju magnituda potresa se povećava, a učestalost raste, što nije tipično ponašanje.
S obzirom na brojna manja potresa koji su pogodili Santorini u posljednjih nekoliko dana, magnituda oko 3,0, te jači potres u srijedu magnitude 5,2, stručnjaci smatraju da bi ovo mogla biti “predpotresna” aktivnost, što znači da bi se uskoro mogao dogoditi glavni potres.
“Takva seizmička aktivnost obično prethodi većem potresu,” rekao je Bossu, dodajući da je to razlog zbog kojeg grčke vlasti poduzimaju preventivne mjere poput evakuacija i pripreme spasilačkih timova.
U petak ujutro, grčki premijer Kyriakos Mitsotakis posjetio je Santorini kako bi osigurao da su svi hitni pripremni radovi u tijeku, te je obećao podršku stanovnicima otoka i okolnih područja.
“Nadamo se da će se ovaj fenomen uskoro smiriti i da će otok brzo povratiti svoj uobičajeni ritam”, rekao je Mitsotakis. Grčka organizacija za planiranje i zaštitu od potresa procijenila je da bi seizmička aktivnost mogla trajati još nekoliko dana, a možda i tjedana. Iako nije vrhunac turističke sezone, Santorini je godišnje domaćin više od 3,4 milijuna turista, a ima oko 20.000 stalnih stanovnika. Procjenjuje se da je već oko 11.000 ljudi napustilo otok zbog potresa.
Potresi uništavaju destinaciju o kojoj Hrvati sanjaju: Plaža je potpuno uništena
Kako nastaju potresi?
Potresi nastaju zbog naglih pomicanja tektonskih ploča na granicama kontinentalnih ili oceanijskih ploča. Zemljina kora nije homogena, nego je sastavljena od velikih ploča koje se pomiču, sudaraju, pomiču se jedna uz drugu ili se razmiču. Ovi pokreti stvaraju napetosti koje se oslobađaju u obliku seizmičkih valova, koji putuju kroz zemlju i izazivaju potres. Novija istraživanja sugeriraju da seizmička aktivnost može biti posljedica akumulacije napetosti tijekom desetljeća, a tektonski pomaci koji slijede mogu dovesti do oslobađanja velike energije, što se očituje u obliku potresa.