- Saudijska Arabija jedina je zemlja koja se natječe za domaćinstvo Svjetskog prvenstva u nogometu 2034. godine
- Turnir će biti dodijeljen na Kongresu FIFA-e 11. prosinca
- Ova momčad Man Cityja je GOTOVA, a Pep Guardiola je spavao na poslu – SLUŠAJTE SADA It’s All Kicking Off! Nove epizode svakog ponedjeljka i četvrtka
FIFA je ustvrdila da dodjela Svjetskog kupa 2034. Saudijskoj Arabiji ima ‘dobar potencijal’ za potporu reformama u zemlji, nakon što je ocijenila da turnir nosi ‘srednji’ rizik za ljudska prava.
Svjetsko nogometno krovno tijelo objavilo je izvješće o evoluciji kandidature Saudijske Arabije za turnir u ranim jutarnjim satima u subotu, po europskom vremenu.
Izvješće dolazi uoči Kongresa FIFA-e 11. prosinca, gdje se očekuje da će Saudijska Arabija biti potvrđena kao domaćin.
Saudijska Arabija jedini je kandidat za Svjetsko prvenstvo 2034., dok bi Španjolska, Portugal i Maroko trebali biti potvrđeni kao zajednički domaćini prvenstva 2030.
Izvješće FIFA-e, koje je izradio glavni tajnik Mattias Grafstrom, dalo je Saudijskoj Arabiji ocjenu 4,2 od 5, s ukupnom tehničkom ocjenom od 419,8 što je najviša ocjena koju je vladajuće tijelo ikada dalo potencijalnom domaćinu.
Rizik po ljudska prava turnira ocijenjen je kao ‘srednji’ rizik nakon procjene odvjetničke tvrtke Clifford Chance.
Organizacija Svjetskog prvenstva 2034. u Saudijskoj Arabiji ima ‘srednji’ rizik za ljudska prava, tvrdi FIFA
Turnir bi trebao biti dodijeljen Saudijskoj Arabiji na Kongresu FIFA-e 11. prosinca
U izvješću se navodi da je postojala predanost ‘poštivanju, zaštiti i ispunjavanju međunarodno priznatih ljudskih prava u vezi s natjecanjem’.
To je uključivalo područja kao što su sigurnost i radnička prava, kao i prava djece, rodna ravnopravnost i nediskriminacija, uz jamstvo slobode tiska.
Nije bilo eksplicitnog spominjanja LGBT prava u Saudijskoj Arabiji, gdje je homoseksualnost još uvijek kriminalizirana.
Izvješće je, međutim, primijetilo ‘praznine i rezerve u provedbi relevantnih međunarodnih standarda, posebice tamo gdje se smatra da su u suprotnosti s islamskim zakonom.’
FIFA je izjavila da su ‘konkretne obveze’ napravljene u pokušaju da se radi konstruktivno na ublažavanju rizika, dok se desetogodišnje razvijanje turnira smatra pružanjem ‘dobrog potencijala da turnir posluži kao katalizator za neke od tekuće i buduće reforme’.
Stadionska infrastruktura i smještaj u Saudijskoj Arabiji ostala su područja koja su u izvješću ocijenjena kao “srednji” rizik, bez kategorija koje se smatraju visokim rizikom.
Saudijska Arabija gradi 11 novih dvorana za spektakl 2034. uz četiri sadašnja stadiona, uključujući i svemirski stadion ‘cliffhanger’ vrijedan milijardu dolara.
Izvješće obećava ‘uspostavu robusnih sustava socijalne skrbi za radnike kako bi se zaštitili radnici povezani s turnirskom infrastrukturom’.
Ovo je uslijedilo nakon teških kritika koje je FIFA primila oko Svjetskog prvenstva 2022. u Kataru zbog navodnog tretmana domaćina prema radnicima migrantima.
Još uvijek nisu objavljeni predloženi datumi turnira, ali izvješće navodi da su temperature u Saudijskoj Arabiji ‘između listopada i travnja’.
Saudijska Arabija planira izgraditi 11 novih stadiona u sklopu svojih planova za Svjetsko prvenstvo 2034.
Saudijska Arabija kao domaćin turnira vjerojatno bi zahtijevala još jedno zimsko Svjetsko prvenstvo
Temperature tijekom mjeseca u prosjeku su između 15°C i 30°C, dok se prosjek kreće od 17°C do 38°C između svibnja i rujna.
Prethodna izdanja Svjetskog kupa većinom su se održavala u lipnju i srpnju, gdje su temperature u Saudijskoj Arabiji ‘mogle prijeći 40°C u najtoplije doba dana u Rijadu’.
To otvara izglede za drugo zimsko Svjetsko prvenstvo, nakon što je Katar bio domaćin turnira 2022. godine.
FIFA-ino izvješće navodi ‘svaka odluka u vezi s vremenskim rasporedom natjecanja uzela bi te stvari u obzir kada se traže optimalni uvjeti za momčadi i gledatelje.’