Novi „plan pobjede“, kojeg je krajem rujna aktivno i ambiciozno počeo promovirati ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tijekom posjete SAD-u i u svom govoru na redovitom zasjedanju Opće skupštine UN-a, nije naišao na onakav odjek kakvog je ukrajinski čelnik očekivao.
Štoviše, i glavni ukrajinski sponzor – Washington, imao je niz primjedbi, blago tvrdeći kako sporazum treba još dobro proučiti i doraditi, a što je zapravo bio eufemizam za klasičnu odbijenicu. Navodno mu nedostaju „detalji i strategija“ – kako je to u rujnu, u svom izvješću napisao američki The Wall Street Journal.
Zemlja, koja nakon SAD-a najviše pomaže Ukrajini je Njemačka. Međutim, ni tamo nisu bili pretjerano oduševljeni planom Zelenskog itekako svjesni stvarnosti i stanja na ukrajinskim bojišnicama koje ne daju previše razloga za optimizam. Upravo suprotno! Ruska vojska je ona koja već dugo ima inicijativu i koja na dnevnoj razini u Donbasu zauzima sela, naselja ili gradove.
VELIKA ANALIZA: Plan Zelenskog u SAD-u je propao: kakve će to imati posljedice po Ukrajinu
Scholz razbio iluzije
Kako 25. listopada piše britanski The Telegraph, njemački kancelar Olaf Scholz odbio je zahtjev Ukrajine da se brzo pridruži NATO-u, čime je odbacio ključni stup njegovog „ plana pobjede“ kojeg je europskim čelnicima u ključnim prijestolnicama – Londonu, Berlinu, Parizu i Rimu, predstavio početkom listopada.
Scholz je, naime, otvoreno isključio članstvo Ukrajine u bliskoj budućnosti, inzistirajući na tome da se nijedna zemlja ne može pridružiti zapadnom savezu dok je u ratu.
Također je ponovio svoje protivljenje da Kijevu dostavi njemačke projektile dugog dometa Taurus i izrazio bojazan da bi jača potpora Ukrajini riskirala uvlačenje njegove zemlje u izravan sukob s Moskvom.
“Važno je shvatiti da zemlja u ratu apsolutno ne može postati članica NATO-a… to svi znaju, nema neslaganja oko ove teme”, rekao je g. Scholz njemačkom javnom servisu ZDF u prvoj otvorenoj i javnoj kritici plana pobjede od strane čelnika NATO-a.
Dodao je da NATO ima “perspektivu” na dugoročni plan Ukrajine da se pridruži zapadnom savezu, ali je naglasio da “izvan toga, trenutačno nema potrebe za bilo kakvom novom odlukom”.
Pozivnica u NATO ne bi automatski dopustila Ukrajini ulazak u tu vojnopolitičku organizaciju, ali bi poslala jasnu izjavu namjere ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu o odlučnosti Zapada da porazi Rusiju – smatra britanski medij i navodi kako je „g. Scholz, međutim, rekao za ZDF kako je zabrinut što se “poziv obično vrlo brzo povezuje s članstvom”.
Čini se da u Washingtonu i drugim zapadnim prijestolnicama nema mnogo apetita za donošenjem bilo kakvih važnih odluka o ukrajinskom ratu u bliskoj budućnosti jer se američki izbori održavaju vrlo brzo – već 5. studenog.
Tjedna analiza Zorana Metera: ‘Plan ukrajinskog poraza’ i tko je strateški pogriješio?