Šef Državno hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Ivan Güttler progovorio je o vremenskim ekstremima koji prijete Hrvatskoj usred toplinskog vala.
“Srpanj i kolovoz su u našoj klimi uvijek poznati po visokim temperaturama, a i po mogućnosti nevremena. Ono što možemo reći kad gledamo klimatološki, pojava tuče je nešto što se najčešće događa u lipnju i srpnju, ona se može pojaviti u kolovozu i rujnu, ali je manja vjerojatnost”, rekao je u razgovoru za RTL Danas.
“Sezonske prognoze za ovo ljeto su općenito toplije od prosjeka, ali teško je sad reći iz tjedna u tjedan kako će se situacija razvijati. Definitivno će biti promjene ovaj vikend i onda će temperature biti svježije i poslije vjerojatno češće oborine. Kraj srpnja ipak će donijeti malo olakšanja.”
‘Drugi toplinski val ide kraju’
“DHMZ ima određenu mrežu postaja gdje se mjeri temperatura mora. Ovih je dana i tu probijen rekord. Temperatura mora je između 29 i 30 stupnjeva u južnom Jadranu. To predstavlja problem za morsku biosferu i za kupače. Usred globalnog zagrijavanja rastu temperature mora kao i temperature zraka.
@zagrebinfo Idu li građani Zagreba ove godine na more? 🌊 #zagrebinfo #zagreb #jadranskomore #hrvatska #ljeto #more ♬ original sound – zagreb.info
“Naravno da nije sve normalno, nama se događaju visoke temperature kao što su bile i prije 30 godina samo puno češće i to je trag klimatskih promjena. Kolege prognostičari očekuju da u noći s petka na subotu ipak dolazi određena promjena vremena. U ostatku sljedećeg tjedna bit ćemo s temperaturama ispod 30 stupnjeva. Možemo reći da ovaj drugi toplinski val ovog ljeta ide svome kraju”, rekao je.
Toplinski val ‘drma’ Hrvatskom, zabilježen novi neugodan ekstrem: ‘Nekada i sada je neusporedivo’
Protiv protugradne obrane od tuče
Otkrio je i postoji li opasnost da se ponovi oluja koja je prije točno godinu dana pogodila Zagreb.
“Takve oluje su rijetke, može se dogoditi u bilo kojem dijelu Hrvatske, bilo koje godine. Prošle godine je to bio nažalost Zagreb, ove godine smo imali to u Bošnjacima prije toga u Iloku, oluje za razliku od toplinskih valova i suše su ipak lokalizirane. U većini slučajeva čine štetu na manjem dijelu općina u dijelovima županija.”
Osvrnuo se i na činjenicu da je struka protiv protugradne obrane od tuče.
“Obrana od tuče je jedna tehnologija koja je uvedena preko reda još 70-ih godina, a nije sustavno bila testirana kao danas. U laboratoriju je to i funkcioniralo, ali kad se radilo sustavno istraživanje studije su pokazale da neučinkovitost te tehnologije. Neke studije čak ukazuju i na porast rizika od tuče, ali dokad su sva ta istraživanja bila gotova ta je tehnologija bila puštena u uporabu pogotovo na istoku Europe. Preporuka DHMZ-a je da se ta praksa zaustavi, a svi ljudi koji rade na tome nastavit će raditi u DHMZ-u”, poručio je.
Komentari