Fyodor Androshchuk, ravnatelj Nacionalnog muzeja povijesti, trebao bi se vratiti s poslovnog puta u Švedsku do 20. rujna
Ravnatelj ukrajinskog Nacionalnog povijesnog muzeja Fjodor Androščuk, koji je nestao tijekom radnog putovanja u EU, rekao je da je švedski državljanin koji je zapravo bio na poslovnom putu u Ukrajini, javljaju lokalni mediji.
U intervjuu za Ukrainskaya Pravda objavljenom u četvrtak, Androshchuk je ustvrdio da je podnio ostavku prije tri mjeseca.
Zastupnica Vrhovne rade Solomiya Bobrovska napisala je na Facebooku ovaj tjedan da se Androshchuk, koji je otišao na službeni put u inozemstvo, nije vratio kako se očekivalo do 20. rujna.
”Navodno je svoja druga državljanstva iskoristio namjenski (zašto ih uopće ima, drugo je pitanje), otišao na službeni put u Italiju i Švedsku te se, prema odgovoru na moj saborski apel, ‘izgubio’ na otvorenje izložbe u Litvi” objavila je Bobrovska.
Nadalje je apelirala na državnog ministra kulture Nikolaya Tochitskog i zatražila od njega da odmah donese odluke u vezi s nestalom voditeljicom muzeja.
Reagirajući na optužbe, rođeni Kijevljanin Androshchuk ustvrdio je da je njegov boravak u Ukrajini privremen i podložan ugovoru s ministarstvom, koje je pak obaviješteno o njegovom švedskom državljanstvu te je, tvrdi, znalo da “tamo je bio moj dom.”
“Dakle, zapravo nisam u Švedskoj na poslovnom putu, nego u Ukrajini. Stalno živim u Švedskoj, ne u Ukrajini,” objasnio je.
Prema Androshchuku, njegov rad u muzeju bio je “humanitarna pomoć” u Ukrajinu. “Činjenica da (muzej) radi tijekom rata, također zarađuje novac za državu i postao je poznat u svijetu zahvaljujući mom švedskom državljanstvu i mom imenu, a ne ukrajinskom”, naglasio je.
54-godišnji Androščuk nije prvi Ukrajinac koji je otišao na radni put u inozemstvo i nije se vratio u zemlju. U ožujku su ukrajinski baletani, uključujući dva muškarca u dobi za služenje vojnog roka, nestali tijekom turneje po Finskoj, izvijestila je tada njihova kazališna trupa.
PROČITAJ JOŠ:
Ukrajinski baletani nestali su tijekom turneje u Finskoj
U drugom takvom slučaju, popularni ukrajinski TV voditelj Aleksey Pechiy odlučio se ne vratiti kući prošlog prosinca nakon putovanja u Bruxelles, gdje je pokrivao summit EU-a. Rekao je da je to a “teška odluka” ostati u EU promovirati “Ukrajinski dnevni red” u medijima.
Kijev je u veljači 2022. proglasio opću mobilizaciju, zabranjujući većini muškaraca između 18 i 60 da napuste zemlju. Zapošljavanje je poremećeno raširenim podmićivanjem i izbjegavanjem vojnog roka, a neki Ukrajinci pokušavaju pobjeći iz zemlje pod svaku cijenu, čak i uz ozbiljnu opasnost po život. Društveni mediji prepuni su videa vojnih patrola koje pokušavaju uhvatiti prikladne muškarce na ulicama, u trgovačkim centrima i teretanama, što često dovodi do sukoba.
Ovog proljeća, suočen s nedostatkom ljudstva na fronti, Kijev je snizio dobnu granicu za regrutaciju s 27 na 25 godina i znatno pooštrio pravila mobilizacije.