Diljem Europe, u većini turističkih destinacija, odijevanje i ponašanje na javnim mjestima regulirani su lokalnim zakonima.
Šetnja gradom u ‘minimalističkom’ izdanju, konkretnije bez majice, često se smatra neprimjerenom i može izazvati reakcije od strane lokalnih vlasti ili drugih prolaznika. Nije rijetkost da se na ulazu u trgovine u samom centru grada nalazi i naljepnica koja upozorava da nije dozvoljen ulazak u trgovinu u kupaćem kostimu.
Za takvo ponašanje, lokalne vlasti mogu izdati upozorenja ili kazne, piše N1.
– Odlukom o komunalnom redu propisano je da je unutar zaštićene kulturno povijesne cjeline grada Pule zabranjeno hodanje u kupaćem kostimu, bez odjeće ili dijela odjeće i da će se novčanom kaznom u iznosu od 39,82 do 132,72 eura kazniti fizička osoba ako postupi protivno navedenoj zabrani – navode iz Grada Pule.
Neke destinacije poput Francuske, Španjolske ili Italije imaju jasne propise ili običaje koji zahtijevaju da se na javnim mjestima nosi odjeća, posebno u urbanim sredinama ili u područjima s velikim brojem turista. Na primjer, u Parizu ili Rimu, kazne za neprimjereno odijevanje ili neprimjereno ponašanje mogu doseći od 38 do 150 eura ili više, ovisno o lokalnim zakonima i slučaju. U nekim slučajevima, policija ili lokalne vlasti mogu izdati i službenu opomenu ili upozorenje, piše Novi list.
Kazne
U Puli i Istarskoj županiji, odjeća je obavezna na javnim mjestima, a prekršaji se mogu kažnjavati u skladu s općim zakonima o javnom redu, s kaznama koje se kreću od nekoliko desetaka do nekoliko stotina eura.
– Nadzor nad provedbom komunalnog reda propisanog Odlukom provode komunalni redari. Bilo je nekoliko upozorenja te se radilo o turistima koji su rekli da nisu upoznati s tom zabranom i odjenuli su se, odnosno u Puli se turisti većinom pridržavaju odluke – zaključuju iz Odsjeka za informiranje Grada Pule.
U svakom slučaju, turisti bi trebali biti upoznati s lokalnim običajima i zakonima – svjesni smo da je svima vruće, ali ipak, postoji mjesto gdje se može šetati u kupaćem kostimu ili bez majice. A to sigurno nije u centru grada.
Kazne od 130 eura u Zadru
Slična je situacija i u Zadru. Stara gradska jezgra, arhitektonski dragulj s brojnim kulturnim i sakralnim spomenicima, posljednjih godina sve češće postaje i neformalna modna pista na kojoj dominiraju kupaći kostimi, bosi turisti i goli torzo.
Međutim, prema važećoj Odluci o komunalnom redu Grada Zadra, neprimjereno odijevanje u povijesnoj jezgri smatra se prekršajem, a nadzor nad provedbom te odluke provode komunalni redari. Kazne za nepoštivanje pravila nisu simbolične; nakon usmenog upozorenja, turist koji se ogluši na zahtjev da se odjene može biti kažnjen s 130 eura novčane kazne, piše N1.
– Komunalni redari redovito obilaze staru jezgru grada, odnosno Poluotok te se u ljetnim mjesecima susreću sa stranim državljanima koji ne poznaju propise donesene odlukom Grada Zadra o komunalnom redu, ali nakon usmenog upozorenja komunalnog redara uredno ispoštuju upozorenje – kazao je v.d. pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Hrvoje Marić.
Naravno, grad Zadar nije izoliran slučaj, gotovo sve jadranske destinacije suočavaju se s istim problemom. Blizina plaže centru grada često dovodi do situacija u kojima se turisti ponašaju kao da su i dalje na obali, nesvjesni da ulaze u kulturno važan prostor. U skladu s tim, sve se više gradova odlučuje na jasna pravila, koja se ne odnose samo na odijevanje, već i na ponašanje uopće.
U Zadru je prostor na koji se odnosi zabrana jasno definiran, a gradske vlasti i Turistička zajednica kontinuirano provode kampanje informiranja, putem letaka, info-ploča i digitalnih kanala, nastojeći gostima približiti važnost poštivanja lokalne kulture i običaja..
Ipak, unatoč svim naporima, izazovi ostaju. Osobito u jeku sezone, kad stotine tisuća posjetitelja prođu kroz grad, teško je očekivati potpunu kontrolu.
I.N.