U svijetu koji se brzo mijenja zahvaljujući napretku tehnologije, umjetna inteligencija (AI) i bespilotne tehnologije sve više zauzimaju ključne pozicije u vojnim strategijama diljem svijeta. Gorući sukobi i globalne napetosti dodatno pospješuju brzinu osmišljavanja novih učinkovitijih i razornijih oružja.
Dron MQ-9 Reaper ilustrira napredak bespilotne tehnologije u američkoj vojsci, otvarajući vrata za budućnost u kojoj bi robotske snage mogle postati uobičajena pojava – piše Defense One. Umirovljeni general Mark Milley iznio je hrabru viziju budućnosti američke vojske predviđajući da će u narednih deset do petnaest godina do trećina američke vojske biti robotizirana.
“Za deset do petnaest godina, pretpostavljam da će od 25% do trećina američke vojske biti robotizirana,” izjavio je Milley. Napomenuo je da će tim robotima upravljati i kontrolirati sustavi umjetne inteligencije (AI).
Tehnologija mijenja prirodu rata
Milley je naglasio kako napredak tehnologije i promjene u prirodi rata omogućuju vojskama diljem svijeta donošenje pametnijih i bržih odluka. Pažljivo je razlikovao prirodu i karakter rata.
“Jedna strana pokušava nametnuti svoju političku volju drugoj korištenjem organiziranog nasilja,” rekao je Milley, naglasivši da se ovaj aspekt rata rijetko mijenja. Međutim, karakter rata, koji uključuje taktike, tehnologije, sustave naoružanja i obuku vođa, često se mijenja.
Svijet trenutno doživljava najveću temeljnu promjenu u povijesti s usponom umjetne inteligencije i robotike. Milley je naveo primjer prijelaza s puške iz građanskog rata na modernu pušku, koja je zauvijek promijenila uvjete oružanog sukoba.
Prednosti brze implementacije
Bivši general je istaknuo da će zemlja koja najbrže implementira ove tehnologije za vojnu upotrebu steći odlučujuće prednosti nad svojim protivnicima. Da bi Amerika zadržala svoju nadmoć kao najsmrtonosnija vojska na svijetu, Milley vjeruje da se mora brzo prilagoditi i inovirati.
Međutim, naglasio je da trenutna američka politika propisuje da čovjek uvijek mora biti uključen i odgovoran kada su u pitanju vojni roboti i njihova upotreba smrtonosnog streljiva. Tehnologija nema morala, istaknuo je, ali nije isključio mogućnost da bi u budućnosti AI-om omogućeni roboti mogli donositi vlastite odluke.
“Možete zamisliti budućnost s tehničkog stajališta [gdje] bi stroj kojeg omogućuje AI, robot kojeg omogućuje AI, mogao donositi vlastite odluke,” rekao je Milley. “Je li to nešto što svijet želi?”
Sudar titana na sirijskom nebu: ruski lovac Su-35 i američki dron MQ-9 Reaper u opasnoj igri