Za razliku od kamera ili infracrvenih senzora, sustavi temeljeni na zvuku mogu raditi kroz tamu, dim i prašinu. “Crpeći inspiraciju iz biološkog fenomena eholokacije, ultrazvučna percepcija ima ogroman potencijal u raznim inženjerskim područjima, od naprednog snimanja do precizne navigacije”, napisali su istraživači.
Obuka umjetne inteligencije
Model umjetne inteligencije iza sustava koristi skup “konvolucijskih neuronskih mreža”, od kojih je svaka obučena za prepoznavanje specifičnih oblika objekata iz njihovih jedinstvenih uzoraka odjeka. Također ima modularni dizajn koji omogućuje dodavanje novih oblika ili objekata bez ponovnog obučavanja cijelog sustava. Kako bi smanjili troškove, tim je obučio tehnologiju eholokacije u 3D simuliranom okruženju, s izobličenjima koja odražavaju buku iz stvarnog svijeta.
To je omogućilo umjetnoj inteligenciji da nauči kako različiti objekti reflektiraju zvuk iz različitih kutova bez potrebe za terenskim testovima. “Sveukupno, naš okvir pruža platformu za unapređenje ultrazvučne percepcije crpeći inspiraciju iz strategija koje koriste životinje koje eholociraju. Ovaj rad doprinosi smanjenju jaza između inženjerske i biološke percepcije”, tvrde istraživači. Projekt financiraju Istraživački ured američke vojske i Centar za sustave kopnenih vozila.
Njemačka vojna industrija se budi iz sna dugog nekoliko desetljeća: Inovacije kao iz SF-a