Zaustavljanje tenkova Jugoslavenska narodna armija (JNA) u Pologu 7. svibnja 1991. jedan je od ključnih trenutaka otpora hrvatskog naroda u Hercegovini protiv nadolazeće velikosrpske agresije. Taj događaj ušao je u povijest kao prvi ozbiljan čin građanskog neposluha i obrane bez oružja, uoči krvavog raspada bivše Jugoslavije.
Toga dana, više od stotinu tenkova i oklopnih vozila JNA krenulo je iz Mostara prema zapadnoj Hercegovini, pod izlikom vojne vježbe. No, lokalno stanovništvo je prepoznalo stvarnu prijetnju. U mjestu Polog, između Mostara i Širokog Brijega, spontano je organizirana blokada magistralne ceste.
Kamionima, osobnim vozilima i vlastitim tijelima, nenaoružani civili – muškarci, žene i djeca – stali su pred tenkove. Cilj je bio jasan: ne dopustiti prolazak vojske kroz naseljena hercegovačka područja. Blokada je trajala tri dana.
Pregovore s pukovnikom Milojkom Pantelićem, zapovjednikom mostarskog garnizona JNA, vodili su tadašnji predsjednik Općine Široki Brijeg Anđelko Mikulić, gvardijan fra Mladen Hrkać i Jure Skoko. Unatoč pritiscima iz Beograda, prosvjednici su ostali mirni, ali odlučni. Zabilježeno je i da je JNA pokušala jedinici dostaviti bojni otrovi i zaštitne maske za eventualni proboj, no bez uspjeha.
U međuvremenu, žene iz okolnih sela pripremale su hranu i vodu za ročnike JNA, većinom regrute iz drugih republika. Desantne jedinice iz Niša i druge specijalci raspoređene su oko Pologa, ali do oružanog sukoba nikada nije došlo.
Trećega dana, političko vodstvo BiH (bez predstavnika iz reda srpskog naroda) došlo je na mjesto događaja i pridružilo se okupljenima. Nakon poziva na smirivanje situacije, uključujući i apel tadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana, prosvjednici su se povukli, a kolona JNA vratila se u vojarnu.
Zaustavljanje tenkova u Pologu simbolizira početak organiziranog otpora hrvatskog naroda u BiH. Bez ijednog ispaljenog metka, pokazana je snaga jedinstva i civilnog otpora. Upravo zato se 7. svibnja danas obilježava kao Dan hrvatskih branitelja Grada Širokog Brijega.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.