Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj bi izvanrednoj sjednici trebao razmatrati dvije inicijative za smjenu kadrova SNSD-a u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
Na dnevnom redu trebao bi se naći Prijedlog odluke o razrješenju predsjedatelja/prvog zamjenika predsjedatelja/drugog zamjenika predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikole Špirića, a predlagatelji su izaslanici Nenad Vuković (PDP), Želimir Nešković (SDS), Ilija Cvitanović (HDZ 1990), Zlatko Miletić (ZNG) i Kemal Ademović (NiP).
Predviđeno je i razmatranje Prijedloga odluke o smjeni ministra vanjske trgovine i gospodarskih odnosa BiH Staše Košarca te ministra financija i riznice BiH Srđana Amidžića, čiji su predlagatelji također izaslanici: Vuković, Nešković, Cvitanović, Miletić i Ademović, prenosi BHRT.
Smjena ministara
Zastupnički dom državnog parlamenta je 25. veljače donio odluku o smjeni ministara iz SNSD-a u Vijeću ministara BiH – Staše Košarca s pozicije ministra vanjske trgovine i gospodarskih odnosa te Srđana Amidžića s pozicije ministra financija i riznice.
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH danas bi također trebao razmatrati principe Prijedloga zakona o dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost BiH, čiji je predlagatelj Zastupnički dom državnog parlamenta. Predložene dopune odnose se na povrat plaćenog PDV-a pri kupnji prve nekretnine za sve punoljetne fizičke osobe koje imaju prebivalište na teritoriju BiH.
Ustavno-pravna komisija Doma naroda ranije je utvrdila da je predloženi zakon usklađen s Ustavom BiH i pravnim sustavom BiH, a Komisija za financije i proračun podržala je principe predloženog zakona.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH je početkom prosinca prošle godine usvojio prijedlog ovog zakona kojim je definirano da punoljetna fizička osoba, državljanin BiH sa stalnim prebivalištem u BiH, koja kupuje stambeni objekt, ima pravo na povrat PDV-a prilikom kupnje prve nekretnine.
„Jedan od razloga za donošenje ovih dopuna je i njihov socijalni karakter, budući da se suočavamo s visokim cijenama stanova u BiH. Ovim izmjenama kupnja prve nekretnine postala bi pristupačnija mladima“, naveli su predlagatelji u obrazloženju.
Dodaju kako je namjera da svaka punoljetna osoba s prebivalištem u BiH ima pravo podnijeti zahtjev za povrat PDV-a prilikom kupnje prve nekretnine, pod uvjetom da ta nekretnina nije prethodno bila u prometu.
Zakon o plaćama
Izaslanici bi trebali razmatrati i zahtjev Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH razmatra po hitnom postupku.
Predloženi zakon, koji je Zastupnički dom usvojio sredinom prosinca prošle godine, predviđa da će se, iznimno od članka 7. ovog zakona, za obračun plaća korisnika proračuna – i to za radna mjesta predsjedatelja i zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma i Doma naroda PSBiH, predsjedatelja radnih tijela oba doma i predsjedatelja klubova Doma naroda i Zastupničkog doma PSBiH, zastupnika i izaslanika u PSBiH, člana Predsjedništva BiH, predsjedatelja Vijeća ministara BiH, njegovog zamjenika, ministra i zamjenika ministra – koristiti osnovica iz 2024. godine.
U obrazloženju predloženog zakona navedeno je da je Vijeće ministara BiH donijelo Odluku o visini osnovice za obračun plaće zaposlenih u institucijama BiH za 2025. godinu, kojom je određeno da osnovica iznosi 631,50 KM.
„Povećanje osnovice za obračun plaća sa 600,00 KM na 631,50 KM za koeficijent 10,00 predstavlja povećanje veće od 315,00 KM, dok bi za koeficijent 1,20 iznosilo 37,80 KM, što je neprihvatljivo“, istaknuli su predlagatelji zakona.
Dom naroda državnog parlamenta trebao bi razmatrati i zahtjev izaslanika Džemala Smajića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku.
Smajić je naveo da bi se predloženim izmjenama zakona, kojima se određuju novi koeficijenti za pozicije od vojnika do poručnika za profesionalna vojna lica, od policajca do mlađeg inspektora za policijske službenike, te od NSS-a do samostalnog referenta VŠS-a za ostale zaposlenike, u određenoj mjeri ublažile negativne posljedice inflacije kada je riječ o realnom smanjenju dohotka, ali bi se i poboljšao materijalni status zaposlenih u institucijama BiH.