Viši žalbeni sud u finskom gradu Turkuu odbacio je 2016. godine sve optužbe protiv finskog proizvođača oružja tvrtke Patria, koju se teretilo za davanje mita prilikom prodaje oklopnih vozila Hrvatskoj 2007. godine. Tako su menadžeri Patrije Heikki Hulkkonen i Reijo Niittynen lišeni krivnje za davanje mita hrvatskim dužnosnicima u razdoblju od 2005. do 2008. godine kako bi na natječaju osigurali kupnju od finskog proizvođača. Hulkkonen i Niittynen bili su osuđeni na uvjetnu zatvorsku kaznu od 20 mjeseci dok je Patriji izrečena kazna od 297.000 eura.
“Žalbeni sud je poništio raniju sudsku odluku te odbacio sve optužbe za korupciju vezane uz projekt izvoza u Hrvatsku. Državi je određeno da Patriji isplati naknadu za sudske troškove i dugotrajno suđenje”, navedeno je u priopćenju Patrije iz 2016. godine. Tadašnji finski tužitelj Jukka Rappe upozoravao je da su hrvatske vlasti dužne istražiti i procesuirati prekršaje počinjene u svojoj državi. Podsjetio je da su u slučaju “Patria Hrvatska” u Finskoj dvojica predstavnika Patrije osuđena za podmićivanje, odnosno da su proglašeni krivima jer su obećali mito direktoru iz Đure Đakovića Bartolu Jerkoviću, dok je optužba da su obećali mito bivšem predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću odbačena zbog nedostatka dokaza.
Hrvatska je, podsjetimo, na javnom natječaju 2007. godine kupila 84 oklopna vozila za 112 milijuna eura, a s tvrtkom Đuro Đaković je dogovoreno da će se dio vozila proizvoditi u Slavonskom Brodu. Na natječaju je sudjelovala i austrijska kompanija Steyr, u vlasništvu američkog General Dynamicsa. No, iduće godine su od Patrije naručena dodatna 42 vozila za 68 milijuna eura.
Finski tužitelj upro prstom u hrvatski politički vrh
Navodno sporna nabava oklopnih vozila, koja datira iz 2007. i 2008. godine, odavno je sudskim putem proglašena čistom. Finski tužitelj Jukka Rappe odlučio je ne uložiti žalbu jer, kako je tada objasnio medijima, “osim osnovane sumnje nema dovoljno dokaza koji bi potvrdili slučaj”. Za prelijevanje afere u Hrvatsku odgovornim se smatra upravo tužitelj Rappe, budući da je finska novinska agencija tada objavila kako je na pripremnom ročištu tužitelj kazao da je pet posto iznosa cjelokupnog posla bilo namijenjeno mitu. Kako su naveli Finci: “Dva posto direktoru Đure Đakovića Bartolu Jerkoviću, a po jedan posto tadašnjem hrvatskom predsjedniku Mesiću i bivšem premijeru Franji Greguriću.”
“Niti je meni nuđeno mito, niti sam primio mito, niti sam imao bilo kakve veze s nabavom Patrijinih vozila, i ne znam zašto mene bilo tko spominje. Svatko tko tvrdi suprotno, tužit ću ga. I to je definitivno. To nije bilo u nadležnosti predsjednika RH, komisiju za nabavu formiralo je Ministarstvo obrane, a ja ni danas ne znam tko je od tih petnaestak ljudi bio član te komisije”, odgovorio je Mesić još 2014. godine.
Oglasio se tada i USKOK objavivši da nisu pribavljeni podaci, činjenice i dokazi iz kojih bi proizlazila osnovana sumnja da su službene ili odgovorne osobe u Hrvatskoj zahtijevale ili primile mito u ovom slučaju, niti da su na bilo koji način pogodovale Patriji. Sve tri države – Finska, Slovenija i Hrvatska – tada su se, naime, usuglasile da će kazneno procesuirati samo vlastite državljane.
‼️Predčasne volitve so blizu in v torek, 9.7. 2024 ob 9h se bo pred Celjskim sodiščem po 19 letih od dogodka pričel sodni proces PATRIA 2.
Po vzoru PATRIA 1 je:
1. obtožnica podobno absurdna (pomoč pri pomoči pri zlorabi položaja???)
2. kaznivo, ker je bilo posestvo v Trenti… pic.twitter.com/t0pU1F2OjJ— Janez Janša (@JJansaSDS) July 2, 2024
Slovenski slučaj
Bivši slovenski premijer Janez Janša prije mjesec dana oglasio se na svom X profilu o komentirajući sudske procese u aferi Patria. “Prijevremeni izbori su blizu i u utorak, 9.7. 2024. u 9 sati pred Celjskim sudom počinje suđenje Patria 2, 19 godina nakon događaja”, napisao je Janša te dodao kako je: “po uzoru na Patriju 1 optužnica slično apsurdna” (pomaganje u zlouporabi položaja?)” Uz ostale teze, koje možete vidjeti u priloženoj X objavi, Janša ističe kako je nova optužnica protiv njega kriminalna, “jer je imanje u Trenti kupljeno od privatne osobe 1992. za 45.000 DEM, a prodano privatnoj tvrtki 2005. za 120.000 €”. Na kraju svoje objave na bivšem Twitteru, Janša zaključuje kako je: “slovensko pravosuđe, 80 godina klanovskog i političkog kontinuiteta” te da danas ima najniži ugled u EU.
Podsjetimo, suđenje u slovenskom kraku afere Patria počelo je u jesen 2011. godine, neposredno prije prvih izvanrednih izbora u povijesti ove zemlje. Prema optužnici, Janšu se teretilo da je kao premijer u prvom mandatu od Patrijinih posrednika prihvatio obećanje da će primiti novčanu nagradu ako finska firma dobije posao opremanja slovenske vojske oklopnim vozilima, vrijedan 278 milijuna eura. Dvije godine nakon Janša je osuđen na dvije godine zatvora od kojih je odslužio 176 dana.
Nikad nije otkriveno tko se ‘švercom’ oružja obogatio u Hrvatskoj, jedna stvar je baš nevjerojatna
Janša je cijelo vrijeme tvrdio da je riječ o umjetno stvorenoj aferi koju su osmislili politički protivnici kako bi uništili njega i SDS. Tijekom suđenja imao je snažnu podršku političkih istomišljenika koji su kritizirali sudstvo, a njega su ponovo prikazivali kao žrtvu sustava kojim još uvijek upravljaju komunističke elite.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.