Svakog ljeta diljem Hrvatske pojavljuju se stršljeni. Iako smo na njih navikli, svjesni smo da su opasni. Ove godine agresivni i gladni stršljeni predstavljaju značajnu prijetnju stanovnicima Slavonije, posebno u područjima oko Valpova i Općine Semeljci. Vatrogasci svakodnevno interveniraju kako bi uklonili njihova gnijezda, koja su postala vrlo problematična.
Ubod stršljena može biti opasan po život, a u osječkoj bolnici već su zabilježeni slučajevi gdje je pružena hitna medicinska pomoć osobama koje su nastradale od njihovih uboda. Karlo Korov iz mjesta Zelčin podijelio je svoje neugodno iskustvo sa stršljenima.
“Radio sam nešto u dvorištu kad sam primijetio da izlaze iz pušnice. Kad sam ušao unutra, vidio sam dva velika gnijezda puna stršljena,” izjavio je za Dnevnik Nove TV. Bojeći se za sigurnost svoje obitelji, posebno sedmomjesečnog sina, odmah je pozvao vatrogasce na intervenciju.
Ove godine već tridesetak intervencija sa stršljenima
Suzana Zrimić iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kešinci potvrdila je da svakodnevno imaju intervencije: “Samo u proteklih tjedan dana imali smo devet poziva,” rekla je Zrimić, ističući da se stršljeni gnijezde na raznim mjestima poput krovova, dimnjaka, pa čak i u drveću.
Isto potvrđuje i Dobrovoljno vatrogasno društvo Valpovo, gdje su prošle godine zabilježili 41 intervenciju. “Ove godine smo već na tridesetak intervencija, a sezona još nije ni blizu kraja,” kazao je Stjepan Koški, zapovjednik DVD-a Valpovo.
Stršljeni su najaktivniji u ovo doba godine. “Ovo je vrijeme kada se intenzivno hrane i razmnožavaju, grade nova gnijezda,” objasnio je Koški. Ubod stršljena može biti smrtonosan, a posebno su ugroženi ljudi s alergijama.
Vatrogasci su prošli posebne obuke
U KBC-u Osijek već su primili nekoliko pacijenata zbog uboda stršljena. Dr. Anita Vadlja iz Objedinjenog hitnog prijema rekla je da su imali pacijenta koji je prije imao alergijske reakcije na ubod.
Osobe koje su već bile žrtve uboda stršljena ili su alergične na ubode osa i pčela trebaju biti posebno oprezne. “Važno je da ne idu sami na hitnu pomoć, već da ih netko prati, jer se stanje može brzo pogoršati. Ukoliko osjete poteškoće s disanjem, oticanje grla ili jezika, trebaju odmah potražiti pomoć,” dodala je Vadlja.
Zbog povećanog broja stršljena, vatrogasci iz Osječko-baranjske županije prošli su posebne obuke i dobili specijalnu opremu. Intervencije se najčešće provode u večernjim satima, kada su stršljeni manje aktivni i vraćaju se u gnijezda.
‘Peku ih oči od otrova’
“Nakon što lociramo gnijezdo, nanosimo pjenu koja se uvlači u gnijezdo. Ovaj postupak ponavljamo dvaput s razmakom od 10 minuta. Pjena sadrži otrov koji djeluje 24 sata, a stršljeni koji uđu u gnijezdo bivaju otrovani i padaju,” pojasnio je Luka Vuksanić iz DVD-a Valpovo.
Zagrepčanka u nevolji u vlastitom domu: ‘Rade u smjenama, ne možeš ih se riješiti’
Vuksanić je također naglasio da stršljeni znaju biti izrazito agresivni tijekom intervencija, posebno u skučenim prostorima. “Zabijaju se u kacige i ispuštaju toliki otrov da vatrogasce oči peku od dima,” ističe Vuksanić. On savjetuje građanima da u slučaju pojave stršljena odmah kontaktiraju vatrogasce na broj 122, umjesto da sami pokušavaju ukloniti gnijezda.
Komentari