Proteklih mjeseci Sjedinjene Države i Rusija intenzivirale su međusobne optužbe u smjeru da baš ona druga zemlja radi na naoružavanju svemira i krši postojeće međunarodne sporazume.
U tu „igru“ definitivno moramo smjestiti i Kinu, dok se istodobno, kao igrači sve više pojavljuju i nove „male svemirske sile“ poput Japana, Indije, Sjeverne Koreje, UAE, koje su ipak jedna druga liga u odnosu na spomenuti trio. Europska unija u tom smislu vidljivo posustaje kao samostalni igrač zbog sve većih problema geopolitičke i ekonomske prirode.
Kako god bilo, jasno je da su instaliranje novih satelita, izgradnja svemirskih postaja i slične aktivnosti trend koji je dio pažljivo osmišljenog strateškog procesa dominantnog globalnog trija usmjerenog u dva smjera: obrambeni i istraživački.
Ovaj potonji odnosi se prije svega na ambiciozne programe osvajanja i eksploatacije Zemljinog Mjeseca bogatog sirovinama i rijetkim elementima koji su na našem planetu deficitarni a postaju neizostavni za proizvodnju raznih komponenti u sferi visoke tehnologije. Pokrenule su ga Sjedinjene Države sa svojim saveznicima (tu se ističe Japan) s jedne, i zajednički Kina i Rusija s druge strane.
Planet Mars u tom će smislu ipak morati još malo pričekati. Kako zbog svoje puno veće udaljenosti od Mjeseca tako i zbog tehnologija koje je za tako nešto ambiciozno tek potrebno osvojiti. Jer nije sve samo u putovanju odnosno vremenu potrebnom da bi se do nama najbližeg susjednog planeta došlo.
Nedavno su Kinezi postigli veliki uspjeh i postali prva država koja je svoju raketu spustila na drugu, tamnu stranu Mjeseca – nevidljivu sa Zemlje (za one koji ne znaju, Mjesec se ne okreće oko svoje osi poput Zemlje, već samo kruži oko nje po svojoj putanji ili elipsi pa sa Zemlje možemo vidjeti samo jednu njegovu stranu – nama okrenutu). Kineska raketa bila je pogonjena ruskim nuklearnim punjenjem, što je jasan znak ubrzane suradnje Moskve (koja vlada većim znanjem, iskustvom i svemirskom tehnologijom) i Pekinga koji to znanje ubrzano upija i ima višestruko veću ekonomsku i financijsku moć koja je za ovako ambiciozne projekte i nužna. Dvije zemlje planiraju na Mjesecu izgraditi nuklearnu centralu kao preduvjet za osiguranje energije potrebne za njegovo naseljavanje u svrhu eksploatacije. To se planira završiti ne prije sredine 30-ih godina ovoga stoljeća.
Slične planove i rokove imaju i Sjedinjene Države koje su nedavno najavile i mogućnost izgradnje prve željeznice na mjesečevu tlu. Naravno, također u svrhu budućih industrijskih zahvata na tom jedinom Zemljinom prirodnom satelitu.
SAD-e će lansirati satelite koji će pratiti svemirske letjelice Kine i Rusije
Obrana je ipak prioritet. Novi špijunski sateliti!
Što se tiče spomenutog drugog smjera osmišljene strategije triju velesila Amerikanci, naravno, i o njemu vode brigu. Slijedeća vijest koja to potvrđuje odnosi se, dakle, na njezin obrambeni a ne znanstveno-istraživački segment.
Američki Nacionalni ured za izviđanje – NRO, lansirao je prošli tjedan neobjavljen broj špijunskih satelita sljedeće generacije u orbitu.
Misija, nazvana NROL-146, lansirana je raketom SpaceX Falcon 9 iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji u srijedu rano ujutro i predstavlja početak buduće konstelacije obavještajnih satelita. O tome je izvijestio medij Defense One.
“Ova je misija prvo lansiranje NRO-ovih proliferiranih sustava koji se odnose na brzo prikupljanje i brzu isporuku podataka. Agencija nije otkrila koliko je satelita u prvom lansiranju niti koliko ih ukupno žele u konstelaciji.
Iako su detalji i dalje oskudni, Reuters je ranije izvijestio da SpaceX i Northrop Grumman rade zajedno na izgradnji tajne satelitske mreže za NRO.
Špijunska agencija, čije su operacije strogo povjerljive, proširuje svoju svemirsku arhitekturu kako bi mogla prikupiti više podataka za Pentagon i obavještajnu zajednicu. NRO je ranije rekao da planira učetverostručiti broj satelita koje ima u orbiti.
“Tijekom sljedećeg desetljeća nastavit ćemo povećavati broj satelita koji rade širom orbita—nadopunjujući NRO-ove vrhunske, visokosposobne satelite koji su tradicionalno obilježje NRO-a — dodavanjem osjetljivih, proliferiranih sustava,” rekao je Troy Meink, glavni zamjenik direktora NRO-a. “Naši proliferirani sustavi povećat će pravodobnost pristupa, diverzificirati komunikacijske putove i poboljšati našu otpornost.” NRO planira dio lansiranja za novu arhitekturu ove godine, a dodatna se lansiranja očekuju do 2028.godine.
Ne treba dvojiti oko toga da Amerikancima na području instaliranja novih špijunskih satelita Kinezi i Rusi ne žele osigurati ekskluzivu. I jedna i druga zemlja ih u zadnje vrijeme učestalo lansiraju, a toj se velikoj igri ubrzano priključuju i spomenute nove „male svemirske sile“.
SAD najavio početak borbe s Kinom za Mjesec
Nema sumnje da će u Zemljinoj orbiti idućih godina biti sve veća gužva. Nadamo se bez opasnih incidenata i bez novog svemirskog smeća (krhotine, otpad nastao uglavnom od neispravnih satelita koji se više ne upotrebljavaju ili bacanja smeća iz svemirskih postaja) koje bi, u protivnom, sve spomenute ambiciozne projekte lako mogledovesti u pitanje ili ih berem dodatno poskupjeti.